Pumové útoky v Afghánistánu zabily kolem 50 lidí, desítky zranily

foto Ilustrační foto - Mohutná exploze dnes otřásla spojeneckou základnou Bagrám v Afghánistánu. Výbuch si vyžádal čtyři mrtvé a 14 zraněných, oznámilo velení spojeneckých vojsk. K útoku se přihlásil Taliban. Na snímku afghánští vojáci uzavřeli hlavní silnici do Bagrámu.

Kábul - Kolem 50 mrtvých a několik desítek zraněných si dnes v Afghánistánu vyžádala série bombových útoků, které většinou mají na svědomí sebevražední atentátníci. Dvojí pumový útok se udál poblíž sídla afghánského parlamentu v centru metropole Kábulu, další dva v provinciích Hílmand a Kandahár.

K útoku v Kábulu, kde jsou více než tři desítky mrtvých, se přihlásilo islamistické hnutí Taliban. Policie uvedla, že nejprve udeřil sebevražedný útočník v automobilu vedle minibusu se zaměstnanci parlamentu a když krátce nato na místo dorazili členové bezpečnostních složek, vybuchlo další vozidlo. Většinu obětí tvoří řadoví pracovníci parlamentu.

Povstalci z řad Talibanu uvedli, že jejich terčem byl malý autobus s příslušníky afghánské rozvědky. Úřední zdroje z ministerstva zdravotnictví se na počtu mrtvých a zraněných zatím neshodují: agentura AP s odvoláním na zdroj z ministerstva uvádí 38 mrtvých a 72 zraněných; podle agentury Reuters jiný zdroj z téhož resortu hovořil o 33 mrtvých a více než 70 zraněných.

V oblasti útoku jsou také sídla ministerstev a americká univerzita. Atentát byl spáchán v odpoledních hodinách místního času, kdy se pracující vracejí domů ze zaměstnání a v ulicích je rušno.

Podle agentury AP útočil sebevražedný atentátník také v jihoafghánské provincii Hílmand, kde přišlo o život sedm lidí. Terčem útoku bylo sídlo využívané místní rozvědkou.

Další atentát se podle agentury AFP odehrál u rezidence guvernéra provincie Kandahár. Devět až 12 lidí přišlo o život a zhruba stejný počet utrpěl zranění. Mezi zraněnými je i guvernér provincie a také velvyslanec Spojených arabských emirátů v Afghánistánu.

Od svržení vlády Talibanu v roce 2001 toto hnutí pokračuje v bojových akcích či atentátech, jimž padly za oběť tisíce lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

10°C

Dnes je středa 22. listopadu 2017

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď