vydáno: 16.12.2011, 01:00 | aktualizace: 16.12.2011 10:58
Chřipková sezona roku 2010 vyvolala mezi laiky i odborníky řadu otázek. Týkaly se hlavně nebezpečnosti viru chřipky, předmětem diskusí však byla i bezpečnost očkování. V tisku se objevila řada spekulací a domnělých senzací o údajných nežádoucích účincích očkovací látky. Jedním z vedlejších účinků vakcíny měla být i narkolepsie, tedy chorobná spavost. Co s odstupem jednoho roku o této souvislosti víme?
Nebezpečný spánek
Narkolepsie je závažné nervové onemocnění, které se u většiny nemocných projevuje nadměrnou denní spavostí, přicházející v záchvatech. Usínání přichází nekontrolovaně a může v některých situacích vést i k ohrožení života nemocného, pokud například právě řídí auto nebo obsluhuje stroj. Pravděpodobně jde o následek autoimunitního onemocnění postihujícího některé nervové buňky, které řídí cyklus spánku a bdění. Naštěstí jde o velmi vzácnou nemoc. Podle zpráv z tisku měla vakcína proti prasečí chřipce v severní Evropě vyvolat několik případů právě této chorobné spavosti.
Virus, nebo vakcína?
Vztahem chřipky a chorobné spavosti se zabývala skupina čínských vědců. Zaujal je neobvyklý nárůst nových případů narkolepsie s odstupem několika měsíců po vrcholu chřipkové sezony. Nových nemocných totiž přibylo po epidemii z roku 2009/2010 trojnásobně! Při analýze osobních dat nových narkoleptiků se však ukázalo, že šlo o nemocné, kteří očkováni proti chřipce nebyli, a během epidemie se jí nakazili. Naopak souvislost mezi očkováním a narkolepsií lékaři neprokázali.
Chřipku neradno podcenit
Vědci uzavírají svá zjištění konstatováním, že u predisponovaných jedinců může narkolepsii onemocnění horních cest dýchacích vyvolat. Lze říci, že vakcinace zřejmě ty, kteří se očkovat nechali, před narkolepsií ochránila. K předčasným závěrům je ještě brzy, protože je zapotřebí provést další studie a vzít v úvahu i rozdíl v očkovací látce používané v Číně a Evropě. V každém případě je při rozhodování, zda se očkovat či neočkovat, třeba zohlednit i potenciální závažné komplikace samotného chřipkového onemocnění, ne jen možná rizika vakcíny.
Autor:
uLékaře.cz
www.ulekare.cz
25.05.2012 | 15:04
celý článek
Preventivní vyšetření odhalila u třetiny lidí hrozbu glaukomu
25.05.2012 | 14:13
Zdravý úsměv pro každého veze do měst osvětu, jak čistit chrup
25.05.2012 | 10:10
Pět kroků pro správnou aplikaci očních kapek
25.05.2012 | 01:00
Měli by po Rathově zatčení odstoupit středočeští radní? (článek )
Celkem hlasovalo 5389 uživatelů.
26.05.2012 | 13:43
celý článek
26.05.2012 | 13:24
celý článek
26.05.2012 | 12:39
celý článek
Napouštění jezera u Mostu se zastavilo, hotové bude až za rok
26.05.2012 | 12:24
Při srážce tří aut na Kladensku dvě mrtvé a tři těžce zranění
26.05.2012 | 12:11
Grass vzkázal Evropě, že bez Řecka ji čeká zmar
26.05.2012 | 12:07