Průměrná mzda v ČR se ve 3. čtvrtletí zvýšila na 27.220 Kč

foto Vývoj průměrné nominální mzdy v Česku (2006 - 3. čtvrtletí 2016).

Praha - Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1170 korun na 27.220 Kč, tedy o 4,5 procenta. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Růst mzdy se shoduje s odhady analytiků.

Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián mezd, tedy prostřední hodnota, činil ve sledovaném období 23.527 korun a proti loňskému třetímu čtvrtletí byl vyšší 5,1 procenta. U mužů dosáhl 25.720 Kč, u žen byl o 4759 korun nižší. Medián představuje číslo, kdy polovina hodnot mezd je vyšší než tento údaj, a druhá polovina zase nižší.

"Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 11.365 a 43.349 korunami," uvedli statistici.

Z jejich informací vyplývá, že výdělky v podnikatelské i nepodnikatelské sféře rostly zhruba stejně. V podnikatelské stoupla průměrná mzda o 4,5 procenta a po odečtení inflace o čtyři procenta, zatímco v nepodnikatelské oblasti nominální nárůst činil 4,6 procenta a reálný 4,1 procenta.

 

Růst mezd podle analytiků může vést k rekordním vánočním útratám

Dnešní údaje o vývoji průměrných mezd naznačují, že letošní tržby obchodníků díky rostoucí spotřebě mohou být rekordní. Navíc rostoucí mzdy zřejmě podpoří růst cen, což by mohlo vést k tomu, že Česká národní banka nebude nucena prodloužit režim devizových intervencí. Růst mezd by totiž měl pokračovat i v příštím roce. Současné tempo ale není podle analytiků dlouhodobě udržitelné, protože je větší než růst produktivity práce. To přitom ohrožuje konkurenceschopnost firem, upozornili někteří ekonomové.

Růst mediánu tak podle analytika ČSOB Petra Dufka ukazuje, že mzdy v ekonomice rostou rovnoměrněji, respektive že se rychleji přidává lidem s nižšími příjmy.

"Z důvodu svižného růstu reálných mezd lze čekat spotřebitelské žně v adventní nákupní sezoně a také v prvních týdnech po Vánocích, kdy Češi budou masivně využívat slevových akcí. Zdá se, že Ježíšek bude letos opravdu bohatý. Optimistická nálada spotřebitelů bude svou intenzitou na přelomu roku atakovat svá historická maxima," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Ze znalosti výsledků prvních tří čtvrtletí lze podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška spolehlivě předpovědět, že reálný růst mezd bude letos nejvyšší od roku 2007. "V příštím roce by pak měla dynamika mezd dále mírně zrychlit, nicméně vzhledem k postupnému zvýšení průměrné inflace bude růst reálných mezd v příštím roce pomalejší," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Růst mezd by měl přitom podle Dufka potěšit nejen zaměstnance, ale i Českou národní banku. Ta si totiž od toho slibuje zesílení inflačních tlaků, které napomohou k naplnění dvouprocentního cíle inflace v roce 2017. "Aktuálně mzdy rostou dokonce rychleji, než ČNB předpokládala ve své prognóze, což by spolu s aktuálně rychlejší inflací mělo přispět k neprodlužování tvrdého kurzového závazku centrální banky o další čtvrtletí," uvedl. ČNB zatím uvádí, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že současné tempo růstu mezd je sice příznivé pro finanční situaci domácností a podporuje růst spotřebitelské poptávky, nicméně není dlouhodobě udržitelné. "Mzdové náklady na zaměstnance se meziročně zvýšily o 4,3 procenta, zatímco produktivita práce jen o 1,4 procenta. Jednotkové mzdové náklady tak stouply o 2,8 procenta. Rychleji tento ukazatel rostl naposledy na začátku roku 2008," uvedl. Další tlak na rychlejší růst mezd tak podle něj jen ohrozí konkurenceschopnost českých firem.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je čtvrtek 23. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 9°C

Celá předpověď