Protiletadlové střely dnes v Boleticích pálily na letící objekt

Česká armáda ve vojenském prostoru v Boleticích na Českokrumlovsku 21. června úspěšně vyzkoušela palbu protiletadlovými střelami na letící objekt. Armáda doposud systém testovala pouze na statický terč. Na snímku vojáci odpalují střelu RBS 70.

vydáno: 21.06.2012, 16:54 | aktualizace: 21.06.2012 16:55

Boletice (Českokrumlovsko) - Česká armáda dnes ve vojenském prostoru v Boleticích na Českokrumlovsku úspěšně vyzkoušela protiletadlovými střelami zasáhnout letící objekt. Doposud vždy tyto zbraně testovala jen na statický terč, řekl ČTK velitel dnešní akce Jaroslav Daverný ze strakonické protiletadlové raketové brigády.

Reklama

"Dokázali jsme, že se i v českých podmínkách dá trénovat tento způsob střelby," uvedl Daverný. Dodal, že protiletadlové střely může armáda testovat ve vojenských újezdech, kde jsou pro to určené podmínky.

Česká armáda ve vojenském prostoru v Boleticích na Českokrumlovsku 21. června úspěšně vyzkoušela palbu protiletadlovými střelami na letící objekt. Armáda doposud systém testovala pouze na statický terč. Na snímku vojáci odpalují střelu RBS 70.

Dnešních zkoušek se jako pozorovatelé účastnili i hosté z Polska, Slovenska nebo Maďarska. Viděli, jak hned první střela zasáhla malé dálkově ovládané letadlo. "Cíl byl zhruba dva a půl kilometru daleko. V reálné situaci může ostrá střela zasáhnout objekt až na osm kilometrů, ale ten je zase výrazně větší než náš model," řekl Daverný.

Protiletadlové střely české armády umí obsluhovat pouze vojáci ze strakonické brigády. V případě nutnosti tyto zbraně dokážou zlikvidovat vrtulník nebo menší letadlo. "Tento druh střely výrobce dodává do armád zhruba 30 zemí," řekl Daverný. Dodal, že vojáci se cvičí na simulátorech, což je výrazně méně nákladnější. "Ale střelba v reálné situaci představuje něco jiného. A jen simulátor ji nenahradí," uvedl.

Protiletadlové střely RBS 70 švédské výroby, s nimiž dnes vojáci v Boleticích cvičili, jsou ojedinělé v tom, že jako jedny z mála ve své kategorii nevyužívají infračervené navádění, ale princip navedení po laserovém paprsku. Přístroj má výhodu také v tom, že střelec díky němu vidí stejně jasně ve dne i v noci.

Autor:
www.ctk.cz

Zpět
Další články k tématu: , , ,

Diskuse k článku

22.06.2012 02:16
Viper: ...
22.06.2012 02:15
Viper: "V případě nutnosti tyto zbraně dokážou zlikvidovat...
21.06.2012 20:11
mohl by to být nebes: ...
21.06.2012 20:10
svítit na UFO lasere: ...
21.06.2012 20:08
letící objekt je měl: ...


Související zprávy

Žádné zprávy

Anketa

Jaký byl podle vašeho názoru Svoboda primátor? (zpráva)

Celkem hlasovalo 2133 uživatelů.
Reklama
Dnes je 26.5.2013, svátek má Filip
Reklama
Reklama
Kauza akademika Putny
Kauza akademika Putny

Zeman podepíše Putnovu profesuru, chce ale změnit proces jmenování

ODS v opozici
ODS v opozici

Primátor Svoboda byl odvolán a ODS po 22 letech končí ve vedení Prahy

Velikost textu: a a A