Pro ODS je cílem prezidentských voleb, aby Zeman nepokračoval

foto Předseda ODS Petr Fiala poskytl 3. února v Praze rozhovor ČTK.

Praha - Občanští demokraté jsou podle předsedy Petra Fialy připraveni vzdát se vlastního kandidáta do prezidentských voleb, pokud se ukáže, že by nedokázal porazit současnou hlavu státu Miloše Zemana. Cílem je, aby Zeman nepokračoval ve funkci prezidenta, řekl v rozhovoru s ČTK předseda ODS Petr Fiala.

Pokud by se ODS vzdala svého kandidáta, podpořila by jiného. Zatím ale počítá s oběma variantami. "Jsem připraven jednu z nich preferovat podle toho, co bude mít větší šanci na úspěch. Politický cíl je, aby nepokračoval Miloš Zeman ve funkci prezidenta, abychom měli prezidenta, který společnost sjednocuje, nikoli rozděluje, nezpochybňuje naši zahraničněpolitickou orientaci včetně euroatlantické vazby a chová se důstojně a nedělá alternativního premiéra na Hradě," řekl Fiala. "Abychom dosáhli tohoto cíle, jsme připraveni udělat hodně, třeba i to, že, když dospějeme k závěru, že náš kandidát by neporazil Zemana, tak podpořit kandidáta jiného," doplnil.

Zeman je podle Fialy porazitelný. "Když se podívám do zahraničí, když vidím výsledky posledních polských prezidentských voleb, tak to může být tak, že známého, do značné míry i populárního prezidenta může porazit relativně neznámý kandidát, pokud udělá atraktivní nabídku pro voliče," řekl.

Předseda ODS Petr Fiala (vpravo) poskytl 3. února v Praze rozhovor novinářům ČTK. Fiala se nyní setkává s osobnostmi, které pro kandidaturu přicházejí v úvahu. Podmínkou na prezidentského kandidáta, kterou nechce Fiala překročit, je, že musí mít zkušenosti s veřejným prostorem. "Dovedu si představit osobnost, která není přímo v politice, ale nedovedu si představit osobnost, která nemá zkušenosti s nějakou veřejnou aktivitou," uvedl s tím, že slovenský prezident Andrej Kiska je v tomto ohledu výjimkou potvrzující pravidlo.

Názor, že politické strany letos na rozdíl od minulých prezidentských voleb asi nebudou chtít za každou cenu stavět svého kandidáta, dnes vyslovil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ani sociální demokracie "nechce stavět kandidáta za každou cenu". Jestli ČSSD někoho podpoří, nebo postaví svého vlastního kandidáta, rozhodnou straníci v referendu.

Zeman chce oznámit, zda bude znovu kandidovat, 10. března. O den dříve se to dozví jeho příznivci, které pozve na výročí inaugurace.

Kandidaturu na prezidenta dosud oficiálně oznámili podnikatel a textař Michal Horáček, podnikatel Igor Sládek a lékař a aktivista Marek Hilšer. Další čekají, zda svůj úmysl oznámí Zeman. Spekuluje se, že by zájem měl ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nebo končící předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Fiala vyzve ve volbách do Sněmovny Sobotku na jihu Moravy

Fiala dále ČTK sdělil, že bude v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat na jižní Moravě, kde vyzve mimo jiné premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Strana chce naplno využít nový limit 90 milionů korun, který politická uskupení na kampaň na základě nového zákona mají. Podle Fialy limity slibují rovnější šance pro všechny strany.

Fiala prý nikdy neuvažoval o ničem jiném, než o kandidatuře na jihu Moravy. "Hlavní důvod je ten, že tam žiji. Jsem s jižní Moravou spojen a kandidovat tam chci. Občas jsem zaslechl, jestli nebudu kandidovat v Praze, ale myslím, že má člověk kandidovat tam, kde s lidmi žije," uvedl.

Úmysl ucházet se o hlasy na jižní Moravě nedávno v rozhovoru s ČTK oznámil i Sobotka. "Slyšel jsem, že po jistém váhání pan premiér bude také kandidovat zde. Já se na to těším," řekl Fiala. Přes nástup populistických stran či hnutí ANO je přesvědčen, že politika je dlouhodobě o souboji levice a pravice.

Sobotkovi předseda ODS vyčítá, že není schopen zvládnout ministra financí Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana a "zavádí jedno socialistické opatření za druhým". "Budu se v přímém souboji snažit voliče přesvědčit, že cesta, kterou tu vláda pod vedením Bohuslava Sobotky nabízí, je špatná," řekl.

Od finančního omezení kampaně si Fiala slibuje rovnější šance pro všechny politické strany. "V situaci, kdy do politiky vstoupili oligarchové, kteří mají možnost do toho vložit částky, které jiné strany nedají dohromady, kdy máme lídry stran, kteří vlastní média, tak se rovnost šancí snižuje," řekl. Ze zavádění podobných opatření není nadšený, bylo však podle něj nutné problém řešit.

Strana v současnosti pracuje na programu i obsazení kandidátek. "Máme výhodu, že jsme demokratická strana s početnou členskou základnou a máme za 25 let opravdu fungující mechanismy výběru kandidátů," řekl. ODS chce sázet na podobnou strategii jako v loňských krajských volbách, kdy na kandidátních listinách byli zkušení politici vedle mladých i lidé odjinud, dodal Fiala.

Pokračují i jednání o spolupráci se Stranou soukromníků. "Pokud bychom se domluvili, kandidovala by ODS s podporou Soukromníků, některá místa na kandidátce ODS v některých regionech by měla možnost obsadit Strana soukromníků," řekl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď