Svět oslavil příchod roku 2017, Turecko se stalo terčem útoku

foto Oslavy příchodu nového roku v Sydney.

Praha - Ohňostroje v posledních hodinách ozářily nebe nad dominantami měst mnoha zemí: od Sydney přes Moskvu, Londýn, Paříž, Rio de Janeiro až po New York svět postupně vítal příchod roku 2017. Oslavy, které na řadě míst provázela zpřísněná bezpečnostní opatření v obavách z teroristických útoků, byly převážně poklidné s tragickou výjimkou Istanbulu. Při nočním střeleckém útoku na diskotéku Reina v největším tureckém městě přišlo o život 39 lidí a desítky dalších utrpěly zranění.

K masakru v jednom z nejoblíbenějších klubů v Istanbulu, kde byly stovky lidí, se nikdo nepřihlásil. Útočníka se zatím nepodařilo dopadnout.

Do centra Prahy přišlo začátek nového roku slavit několik tisíc lidí, většinou cizinců. Větší zájem byl o dění na Staroměstském náměstí, kde v 17:00 SEČ odstartoval zábavní program. Václavské náměstí patřilo spíše pyrotechnice. Na dění dohlížely desítky policistů, záchranářů a hasičů. Podle nich byly silvestrovské oslavy poměrně klidné.

Evropským oslavám začátku nového letopočtu kvůli riziku teroristických útoků dominovala zpřísněná bezpečnostní opatření. V Berlíně se na největší německé novoroční party sešly statisíce lidí. Prostor u Braniborské brány policie kontrolovala s pomocí betonových zátarasů, které měly zabránit vjezdu vozidel. Opatření bylo reakcí na nedávný útok na berlínský vánoční trh, při kterém útočník s kamionem pozabíjel 12 lidí.

Během noční hlídky objevila italská policie ve Florencii balíčkovou bombu před knihkupectvím patřícím neofašistické skupině. Při jejím zneškodňování utrpěl vážná zranění policejní pyrotechnik.

Na pařížské třídě Champs-Elysées se lidé přišli podívat na ohňostroj navzdory několikastupňovému mrazu. Přístupové cesty přitom úřady kvůli obavám z teroristů blokovaly pomocí betonových zátarasů a vozidel.

Britská metropole nový rok pozdravila pyrotechnickou show na pozadí největšího evropského vyhlídkového kola. Ohňostroj byl připomínkou i loni zesnulých popových celebrit - Prince, Davida Bowieho či George Michaela.

Asi milion lidí obklopených bezpečnostním prstencem mohutných nákladních automobilů a 7000 příslušníky policie na newyorském náměstí Times Square uvítal příchod Nového roku tradičním sledováním klesající kaleidoskopické koule. Před půlnočními oslavami se tu odehrávala zábava s živým vystoupením Mariah Careyové, Thomase Rhetta a Glorie Estefanové.

Příchod Nového roku oslavila také Latinská Amerika, kde se jedna z největších akcí konala na pláži Copacabana v brazilském Riu de Janeiro. Podle odhadů se tu sešly dva miliony lidí, kteří sledovali 12minutoý ohňostroj. K oslavám v Riu se připojilo 860.000 zahraničních turistů.

Ne všude ale skončilo bujaré silvestrovské veselí bez následků. Kvůli neopatrnému zacházení se zábavní pyrotechnikou utrpěla řada lidí vážná zranění. Například v Norimberku muž při odpalování dělobuchů propašovaných z Česka poranil sebe a sedm dalších lidí. V Austrálii dokonce rachejtle dva lidi zabily. V Berlíně se při odpalování dělobuchů vážně zranilo 14 lidí.

V Kolíně nad Rýnem se neopakovaly loňské masivní sexuální útoky. Policie přijala dosud deset trestních oznámení kvůli sexuálnímu obtěžování. Několik stovek mužů s africkým vzezřením zadrželi strážci zákona preventivně, neboť při oslavách příchodu roku 2016 byli mezi pachateli především migranti ze severní Afriky.

Jako první nový rok oslavily tichomořské ostrovní státy Samoa, Kiribati a Tonga, kde rok 2017 začal už v sobotu v 11:00 SEČ. O hodinu později se dočkaly Nový Zéland a Fidži. V 16:00 SEČ pak nový rok dorazil do Tokia.

V Číně se oficiální novoroční oslavy nekonaly. Podle čínského kalendáře nový rok začíná až 28. ledna, kdy rok opice vystřídá rok kohouta.

Nejdéle si na 1. leden počkaly Bakerův a Howlandův ostrov; nad touto dvojicí neobydlených tichomořských atolů nastala půlnoc až dnes ve 13:00 SEČ.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď