Příbram jen remizovala v Jihlavě a po devíti letech sestupuje

foto Utkání 29. kola první fotbalové ligy mezi FC Vysočina Jihlava a 1. FK Příbram, 20. května v Jihlavě. Zleva Davis Ikaunieks, Marin Popovič a Jani Urdinov z Jihlavy se radují z udržení v první lize.

Jihlava - Fotbalisté Příbrami sestupují z první ligy, ve které hráli nepřetržitě od roku 2008. V předposledním kole v přímém duelu o záchranu jen remizovali 1:1 v Jihlavě, na kterou tak ztrácí pět bodů a sestup už nemohou odvrátit. Jihlavu, která se zachránila v páté sezoně po sobě, poslal do vedení Petr Hronek, hosté už jen v závěru srovnali po brance Davora Kukece.

Jihlava do klíčového zápasu vstoupila výborně, protože už po šesti minutách hry šla do vedení. Roh z kopačky kapitána Vaculíka poslal hlavou přesně k pravé tyči Hruškovi branky záložník Hronek.

Vyrovnat nepříznivý vývoj skóre mohl po kombinaci Kukuce s Rezkem hned z protiútoku Suchan, ale jeho střelu dokázal vyrazit Rakovan. Gólovou akci Příbrami zastavil faul na domácího Dvořáka.

Příbram se radovala z vyrovnání v 29. minutě, když míč skončil v síti po teči domácího stopera Krejčího, ale sudí branku neuznali pro ofsajd Rezka. Jinak ale Středočeši nebyli nijak nebezpeční. Naopak to mohla být Jihlava, kdo mohl po půlhodině hracího času jít do dvoubrankového vedení. Krejčí poslal na 35 metrů přesný pas na Hronka, který ale sám ve velkém vápně placírkou vůbec netrefil příbramskou branku.

V závěru prvního poločasu mohla Příbram srovnat, když Kukecův centr z rohu sice vyrazil Rakovan, ale ke střele se dostal Tomáš Pilík, který ale pálil mimo tři tyče domácí svatyně. Po přestávce to dlouho vypadalo, že jediným ohrožením branky bude nepříliš přesný pokus Kukece z 35 metrů.

Definitivní jistotu záchrany Vysočině mohl 13 minut před koncem dát Rabušic, ale jeho pokud po přihrávce Hronka jen orazítkoval tyč příbramské branky. Domácí se zaměřili na defenzívu, hosté se tlačili dopředu, ale dlouho nedokázali najít recept na obranu Jihlavy.

Až tři minuty před koncem vyrovnali, když si vlastní gól vstřelil Štěpánek, který si ve skluzu srazil míč do vlastní svatyně po Kukecově střílené přihrávce do vápna. Sudí však nakonec gól připsal chorvatskému záložníkovi. Příbram už si ale potřebnou výhru nevybojovala a míří o soutěž níže.

Hlasy po utkání:

Josef Jinoch (trenér Jihlavy): "Dnes to byl velmi hektický zápas. Příbram hrála velmi dobře. My jsme jí to ale navíc usnadnili tím, že jsme nebyli důrazní ve středu hřiště. Jsem velmi rád, že jsme už podruhé neinkasovali. Dnešní zápas byl hlavně o psychice. Musím se přiznat, že jsem teď hodně unavený, hráči také. Na druhé straně jsem ale nesmírně šťastný, že se podařilo Jihlavu udržet v první lize. Jestli zůstanu v Jihlavě? To nevím."

Kamil Tobiáš (trenér Příbrami): "Dnes jsme byli jednoznačně lepší. Kdybychom dali gól dříve než v závěru, třeba kolem 70. minuty, tak jsme s výsledkem mohli ještě něco udělat. Tlak ve druhé půli jsme měli drtivý. Hráčům nemám co vytknout. V dnešním zápase jsme první ligu neztratili. Rozhodl mimo jiné špatný start do sezony."

Lukáš Vaculík (kapitán Jihlavy): "Byl to těžší zápas, než jsme si mysleli. Že jsme dali hodně brzy vedoucí branku, nám možná uškodilo. Ve druhé půli to vypadalo, že jen bráníme jednogólový náskok, ale tak to nebylo. To nebyl náš cíl. Asi jsme měli v hlavách to, oč se dnes hraje, a dolehlo to na nás. Po sezoně je třeba udělat analýzu, vyhodnotit ji, aby se v Jihlavě boj o záchranu neustále neopakoval."

Vysočina Jihlava - 1. FK Příbram 1:1 (1:0)

Branky: 7. Hronek - 87. Kukec. Rozhodčí: Příhoda - Moláček, Koval. ŽK: Hronek, Krejčí, Dvořák, Urdinov - Rezek. Diváků: 3245.

Jihlava: Rakovan - Tlustý, Štěpánek, Krejčí, Urdinov - Vaculík, Hronek (87. Záviška) - Fulnek (71. Rabušic), Ikaunieks, Popovič (62. Batioja) - Dvořák. Trenér: Jinoch.

Příbram: Hruška - Kvída, Chaluš, Jiránek, Divíšek - Tregler - P. Pilík, Kukec, T. Pilík, Rezek - Suchan (68. Ayong). Trenér: K. Tobiáš.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK