Předposlední Plzeň utrpěla doma debakl se Spartou 0:5

foto Ilustrační foto - Utkání 7. kola hokejové extraligy: Mountfield Hradec Králové - HC Sparta Praha, 27. září v Hradci Králové. Střelec gólu Brian Ihnacak ze Sparty.

Plzeň - Hokejisté předposlední Plzně utrpěli ve 13. kole extraligy doma debakl se Spartou 0:5 a prohráli šest z posledních osmi zápasů. Rozhodující náskok si Pražané vypracovali třemi góly v úvodní třetině. Dvěma brankami se v zápase blýskl obránce Michal Čajkovský a první čisté konto v sezoně si připsal Tomáš Pöpperle.

"Samozřejmě ta situace je hrozná na psychiku. Nikdo jiný než my na ledě to nezlomí. Je jedno, jestli je na střídačce Petr, nebo Pavel. Je to jen v nás hráčích. Není to jen o trenérech. Každý hraje o svojí čest a své místo v sestavě a týmu," řekl po utkání útočník Plzně Tomáš Svoboda.

"Nikdo nepřemýšlí o tom, že někoho po prohře vyhodí. Hrajeme za jeden klub a každý za toho vedle koho sedíme v šatně a v neposlední řadě sami za sebe," doplnil Svoboda.

Domácí ve snaze ukončit sérii neúspěchů začali aktivně, nekrytý Kratěna ale v dobré pozici mířil vedle. Naopak na druhé straně ve druhé minutě díky cloně spoluhráčů před brankou otevřel nahozeném od modré čáry skóre Čajkovský.

Následně při přečíslení dvou na jednoho nedokázal vyrovnat Indrák a ve viditelné pohodě hrající Sparta trestala zaváhání plzeňské defenzivy. Ve 13. minutě se nejprve prosadil Uher ranou bez přípravy z mezikruží a o 48 vteřin později pohodlnou dorážkou do prázdné branky zvýšil na 3:0 Ihnacak.

To už nevydržel v dresu Škody debutující Hylák a pustil mezi tři tyče Machovského, který zastavil nápor hostů. V závěru první třetiny se ale zaskvěl i jeho protějšek Pöpperle, jenž kryl nebezpečný pokus Kubalíka a nedovolil Indiánům snížit ani během jejich více než minutu trvající dvojnásobné přesilovce.

"Určitě jsme to nevzdávali. Nějaké věci jsme si k tomu řekli. V té situaci, v jaké jsme, není žádný luxus prohrávat se Spartou po první třetině 0:3. Myslím si, že nikdo z šatny se na to nevykašlal. Může to tak z tribuny vypadat, když se každý puk odrazí na druhou stranu a podle toho vypadá naše hra," řekl po nepovedeném startu zápasu útočník Škody Tomáš Svoboda.

To hosté svojí početní výhodu záhy po začátku prostřední části zužitkovali, když se podruhé v utkání prosadil nahozením Čajkovský. Domácí se snažili odpovědět, ale Kubalík se neprosadil ani z bezprostřední blízkosti a otěže opět převzali přesně kombinující hosté.

Ve 27. minutě neprostřelil Machovského zblízka Černoch a vzápětí se popral s Johnsonem. Po polovině utkání přidal po spolupráci s Ružičkou pátý gól Sparty pod horné tyč mířící Vrána a ještě do konce druhé dvacetiminutovky za trvalé převahy hostů trefil pravou tyčku Ihnacak.

"Měli jsme dobrý vstup do utkání. Dali jsme rychle první gól a měli jsme i další šance. Pak jsme dvěma slepenými góly odskočili na rozdíl tří gólů. Jsem rád, že jsme utkání dokončili s nulou vzadu. Myslím si, že jsme zaslouženě vyhráli," uvedl asistent trenéra Sparty Jiří Veber.

Také závěrečná dvacetiminutovka patřila rozjeté Spartě. Ružičkovu šanci ovšem zastavil Machovský a Černoch zakončil ve vlastním oslabení svůj bekhendový blafák mimo. V 52. minutě ještě neuspěl na brankovišti zapomenutý Pech a hosté v poklidu přečkali plzeňskou přesilovku.

"Špatných zápasů od nás v sezoně bylo víc, ale tímhle to vyvrcholilo. Byl to asi nejhorší zápas v sezoně. Podle mě nás nalomil každý zápas, který jsme prohráli. Musíme se omluvit fanouškům, kteří fandili celý zápas a my jsme nic nepředvedli," omlouval se plzeňským příznivcům útočník Jaroslav Kracík, jehož mrzelo odvolání trenérského štábu Plzně.

"Bereme to hlavně na sebe my hráči. Je to velká škoda, protože jsme tu byli dobrá parta. Loni jsme to dokázali bronzem a je škoda, že to skončilo," litoval Kracík odvolání Straky a Čiháka.

Hlasy po utkání:

Michal Straka (Plzeň): "Z naší strany tam dnes nebylo nic až na začátek zápasu, kdy jsme ještě hráli hokej. Od druhé třetiny tam byl chaos a úplně jsme vypadli ze systému. Všechna naše rozhodnutí na ledě byla špatná, naše hra se úplně rozpadla a Sparta si tam dělala, co chtěla. Byl to náš nejhorší výkon v sezoně. Asi nás zlomilo poslední prohrané utkání v Pardubicích a dnes to bylo od nás strašné. My jako trenéři samozřejmě končíme. Bylo nám to oznámeno bráchou (generálním manažerem a jednatelem klubu Martinem Strakou) po zápase v kabině. Bylo to pro něj určitě těžké rozhodnutí, ale plně ho respektuji. Mrzí mě, že jsem nedokázal najít recept na to, jak nepříznivou situaci zlomit."

Jiří Veber (Sparta Praha): "Měli jsme dobrý vstup do utkání. Dali jsme rychle první gól a měli jsme i další šance. Pak jsme dvěma slepenými góly odskočili na rozdíl tří gólů. Jsem rád, že jsme utkání dokončili s nulou vzadu. Myslím si, že jsme zaslouženě vyhráli."

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 0:5 (0:3, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Čajkovský (M. Procházka, Pech), 13. Uher (Cingel), 13. Ihnacak (P. Vrána, Ružička), 21. Čajkovský (P. Vrána, Pech), 34. P. Vrána (Ružička). Rozhodčí: Šír, Souček - Brejcha, Frodl. Vyloučení: 7:7, navíc Johnson - Černoch oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4530.

Sestavy:

Plzeň: Hylák (13. Machovský) - D. Sklenička, Pulpán, Čerešňák, Němeček, Slovák, M. Špaček - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Yellow Horn, Kratěna, Johnson - Vondráček, Kodýtek, T. Svoboda - Schleiss, Koreis, Lev. Trenéři: Michal Straka, Čihák a Pejchar.

Sparta Praha: Pöpperle - Čajkovský, Nedomlel, Kalina, J. Mikuš, Gernát, Piskáček, Barinka - Ihnacak, P. Vrána, Ružička - Forman, J. Hlinka, Černoch - M. Procházka, Pech, Kumstát - Uher, Cingel, Kudrna. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK