Praha neuspěla, basketbalisté musí o OH bojovat na cizím hřišti

foto Basketbal - ilustrační foto

Mies (Švýcarsko) - Čeští basketbalisté budou muset usilovat o postup na olympijské hry na cizí půdě. Praha totiž neuspěla s kandidaturou na pořádání jednoho ze tří kvalifikačních turnajů. Výkonný výbor Mezinárodní basketbalové federace FIBA dal na svém dnešním zasedání přednost kandidaturám Srbska, Itálie a Filipín. Rozdělení 18 účastníků do tří turnajů proběhne při losování 26. ledna. Ženskou kvalifikaci bez české účasti uspořádá Francie.

"Jsme zklamaní. Mysleli jsme si, že máme šanci, protože jak už jsme řekli mnohokrát, máme za sebou organizaci řady velkých turnajů. V té konkurenci, která byla, nepatříme k těm, kteří by byli opomíjení," řekl generální sekretář České basketbalové federace Michal Konečný.

Praha byla jednou z šesti destinací, které se o turnaj hlásily. Hrát se mělo v O2 Areně. Nakonec však Česko neuspělo jako jediná ze zemí, které již měly zaručenou účast díky výsledkům na mistrovství Evropy. Další dvě neúspěšné země Německo a Turecko mohly v kvalifikaci startovat jen v případě, že by dostaly pořadatelství.

Domácí prostředí mohlo být pro svěřence trenéra Ronena Ginzburga velkou zbraní, jak zabojovat o historický postup na olympijské hry. Takto se budou muset s favority poměřit bez podpory svých příznivců.

Podle Konečného dnešní rozhodnutí bude mít i vliv na složení přípravy národního týmu. "Zásadní informací z pohledu přípravy bude to, že nebudeme lpět na tom, abychom uspořádali přípravný turnaj jako generálku na kvalifikaci," dodal Konečný.

V Srbsku se bude hrát v Bělehradě, v Itálii v Turíně a na Filipínách v Manile. Pro Filipíny, které byly jediným neevropským kandidátem, jde o historickou basketbalovou událost.

Díky tomu, že pořadatelství připadlo zemím, které si účast zajistily na kontinentálních šampionátech, určí zbylé tři účastníky divoká karta FIBA. Očekává se, že ji dostanou Lotyšsko (8. tým ME), Chorvatsko (9. tým ME) a Libanon (4. tým mistrovství Asie).

Kvalifikace proběhne 4. až 10. července. Z každé skupiny postoupí do Ria de Janeiro pouze nejlepší tým. Rozdělení do jednotlivých skupin proběhne 26. ledna.

Účastníci kvalifikace: Srbsko, Itálie, Filipíny, Francie, Řecko, Česko, Kanada, Mexiko, Portoriko, Angola, Tunisko, Senegal, Írán, Japonsko, Nový Zéland, Lotyšsko, Chorvatsko, Libanon.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

14°C

Dnes je pondělí 24. října 2016

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď