Požár lakovny ve Zvoli je uhašený, těžce zraněný hasič zemřel

foto Ve Zvoli v okrese Praha-západ hořela v noci na 14. února lakovna. U rozsáhlého požáru zasahovaly desítky hasičů ze Středočeského kraje a hlavního města. Dva lidé byli při požáru zraněni, jeden člověk se pohřešuje.

Zvole (u Prahy) - Požár lakovny ve Zvoli u Prahy je po 36 hodinách zlikvidovaný, trval od noci na úterý. Na místě zůstává několik hasičů kvůli dohledu. Bilance obětí stoupla na dvě; v kladenské nemocnici dnes zemřel těžce zraněný pražský hasič, který u požáru zasahoval. Ve čtvrtek ráno vyšetřovatelé provedou závěrečný průzkum. Vyšetřování příčiny požáru ale zřejmě potrvá několik měsíců. ČTK to řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.

"Mohu potvrdit smutnou skutečnost, že náš hasič zemřel dnes po 17:00 v kladenské nemocnici," potvrdila ČTK mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Už v úterý večer bylo v hořícím objektu lakovny nalezeno tělo jednoho ze zaměstnanců, který se od noci na úterý pohřešoval. Následně se v části budovy zřítilo několik stropních panelů a do budovy nikdo nesměl. Hasiči mohli hasit pouze zvenku z výškové techniky. Zraněna byla i další pracovnice lakovny, má popálený obličej a ruku. Způsobená škoda dosáhla zhruba 100 milionů korun.

Hasiči během dneška nacházeli skrytá ohniska pod střechou administrativní budovy, která s vyhořelou budovou lakovny přímo sousedí. Administrativní budovu oheň přímo nezasáhl. Lakovna začala hořet v úterý nad ránem, v noci na dnešek místo hlídalo asi 30 hasičů, aby oheň nepřeskočil na vedlejší budovu.

Informaci o požáru haly o rozměrech 70krát 15 metrů hasiči dostali v úterý před 03:00. Na místo se sjely desítky hasičů ze Středočeského kraje a Prahy, povolána byla i těžká technika ze Zbirohu a Hlučína. Vzhledem k velikosti požáru hasiči vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, uvnitř explodovaly tlakové lahve. Až večer byl snížen stupeň poplachu ze třetího na druhý, který platil i dnes ráno. Později hasiči snížili stupeň poplachu na první.

Majitel firmy Intebo Josef Šebek neví, z čeho mohl požár vzniknout. "Nepracujeme s ničím výbušným, takže zřejmě šlo o nějakou technickou závadu. Pro firmu je to samozřejmě obrovská zátěž, jestli budeme v činnosti pokračovat, se teprve uvidí. Záleží na tom, jak nám pomohou naši zákazníci a partneři," řekl dnes ČTK Šebek. Firma má ještě jeden provoz.

Reklama

Právě zveřejněno