Požár budovy v Londýně se stal předmětem politických debat

foto Následky tragického požáru londýnského bytového domu Grenfell Tower v Londýně.

Londýn - Po požáru výškového obytného domu v Londýně zůstává v nemocnicích ještě 18 zraněných, z toho devět v kritickém stavu. Oznámil to dnes britský zdravotnický úřad. Policie předpokládá, že při požáru zahynulo nejméně 58 lidí. Britští politici v reakci na neštěstí volají po zpřísnění protipožárních opatření i stržení zastaralých výškových budov. Opozice obvinila vládu, že se kvůli rozpočtovým škrtům obce nedokážou s podobnými tragédiemi vypořádat.

Levicová opozice vládě mimo jiné vyčítá, že ignorovala čtyři roky stará doporučení, která vzešla z vyšetřování požáru dvanáctipatrového obytného domu v jihovýchodním Londýně, při kterém v roce 2009 zahynuli tři dospělí a tři děti. Ministr financí Philip Hammond dnes ale vládu hájil. "Zjevně jsme věnovali doporučením pozornost," uvedl s tím, že vláda na ně patřičným způsobem reagovala.

Podle Hammonda může být jednou z příčin tragédie obkladový materiál. Ten, který byl použit na obytném domě Grenfell Tower v londýnské čtvrti Kensington, je podle něj v Británii zakázán. Zda byl porušen při renovaci budovy zákon, musí nyní zjistit veřejné vyšetřování, dodal ministr.

K obkládce výškového domu byly při nedávné rekonstrukci použity panely s polyetylenovým jádrem. Jejich výrobce ale nedoporučuje jejich umístění na budovy vyšší než deset metrů.

Předseda opoziční Labouristické strany dnes vládu kritizoval také za podle něj příliš velké rozpočtové škrty. Úřady ve čtvrti postižené požárem kvůli nim nemají dostatek prostředků, aby se s tragédií těchto rozměrů vyrovnaly a to i přes to, že londýnská čtvrť Kensington a Chelsea je "nejbohatší čtvrtí v zemi", řekl Corbyn.

Kabinet premiérky Mayové předseda labouristů vyzval, aby zkonfiskovala prázdné budovy, a zajistila tak dostatek ubytovacích kapacit pro lidi, kteří přišli při požáru o střechu nad hlavou.

Londýnský starosta Sadiq Khan dnes vyzval, aby se přistoupilo ke stržení starých výškových budov. Podle něj to je u staveb ze 60. a 70. let minulého století nutné z bezpečnostních důvodů. Při obnově britské metropole po druhé světové válce vzniklo mnoho budov, které neodpovídají dnešním standardům, zdůvodnil svůj požadavek Khan.

V pondělí si oběti požáru v Grenfell Tower připomene Británie minutou ticha. Držet ji bude v 11:00 místního času (12:00 SELČ).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

22°C

Dnes je úterý 22. května 2018

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď