Polská vláda chystá zákaz volného přístupu k pilulkám "den poté"

foto Ilustrační foto - Tisíce Poláků protestovaly před budovou parlamentu ve Varšavě proti chystanému zpřísnění protipotratového zákona.

Varšava - Polská konzervativní vláda chce omezit volný přístup k antikoncepčním tabletám zvaným "den poté". Oznámil to dnes mluvčí premiérky Beaty Szydlové Rafal Bochenek. Vláda podle něj v úterý schválila příslušný návrh zákona, který nyní bude předložen parlamentu.

Navrhovaný právní předpis, jenž vláda schválila bez jakéhokoli oznámení, počítá s tím, že uvedené pilulky se budou prodávat výhradně na předpis. "Veškerá antikoncepce se prodává na předpis. Jsme toho názoru, že by nemělo být žádných výjimek," řekl Bochenek televizní stanici TVN24.

V Polsku jsou uvedené pilulky v souladu s unijními právními předpisy volně dostupné od roku 2015.

Nový legislativní počin vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) vyvolal podle agentury AFP znepokojení mezi feministkami. "Tento návrh (zákona) omezuje práva žen v záležitostech reprodukce," uvedla Katarzyna Labedzová z Federace pro otázky žen a plánovaného rodičovství. Naléhavá antikoncepce tak podle ní může ztratit smysl, protože aby byla účinná, musí být použita co nejdříve.

"Obáváme se, že jde o další restriktivní opatření a že v blízké budoucnosti za ním mohou následovat jiná," dodala Labedzová.

PiS, která je u moci více než rok, už zabránila financování umělého oplodňování metodou in vitro z veřejných prostředků. Loni na podzim se také pokusila ještě více zpřísnit předpisy upravující umělé přerušení těhotenství, které už beztak patří v Evropské unii k nejpřísnějším. Příslušný návrh zákona vláda ale stáhla po intenzivních protestech v zemi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď