Policie obvinila 18 lidí kvůli daňovým únikům se škodou 40 mil Kč

foto Čerpací stanice, tankování benzinu - ilustrační foto.

Praha - Pražská policie obvinila 18 lidí, kteří podle ní v roce 2012 při obchodování s pohonnými hmotami připravili stát o 40 milionů korun. Vedle zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby je kriminalisté podezřívají z legalizace výnosů z trestné činnosti. V případě odsouzení jim za tyto trestné činy hrozí až deset let vězení. ČTK to dnes sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Podle něj bylo do případu vedle 18 obviněných zapojeno i 12 firem. Jedna z firem podle kriminalistů koupila v zahraničí pohonné hmoty a spolu s další společností, která zajišťovala jejich odbyt v Česku, přes simulované obchodní vztahy převedla povinnost zaplatit čtyřicetimilionovou daň z přidané hodnoty na dalších pět, které daň ale neuhradily.

"Dvacet milionů z neodvedené částky hlavní obvinění promítli do výše prodejních cen pohonných hmot, která tak byla podstatně nižší, než je na trhu obvyklá, díky čemuž získali jejich rychlý odbyt a konkurenční výhodu před řádně podnikajícími firmami. Zbylých 20 milionů, jako výnos z trestné činnosti, odklonili přes čtyři další firmy, z jejichž účtů pak peníze vybírali tzv. bílí koně," popsal činnost obviněných Daněk.

Doplnil, že všichni obvinění jsou stíháni na svobodě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 13:00 28°C

Celá předpověď