Policie má prověřit zabezpečení areálu ve Vrběticích

foto Policie v souvislosti s krádeží střelných zbraní a výbušnin z okolí vybuchlých skladů ve Vrběticích na Zlínsku vyšetřuje pět lidí. Dva z nich už byli obviněni z nedovoleného ozbrojování, za což jim hrozí až osm let vězení. Část ukradených zbraní se pokusili prodat, řekl dnes novinářům ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček. Stíhaní muži ve věku mezi 20 až 35 lety ze Zlínského kraje do areálu muničních skladů neoprávněně vnikli opakovaně od přelomu let 2016 a 2017 do letošního jara. Podle Tkadlečka šlo o tři až šest případů. Při domovních prohlídkách byly u podezřelých i dalších lidí zadrženy zhruba dvě desítky střelných zbraní - samopalů, ale také necelých 20 kilogramů výbušnin (na snímku), uvedla policie. Některé z ukradených zbraní mohly být podle Tkadlečka funkční. Část z nich se muži pokusili prodat, zatím není zcela jasné, zda se jim to podařilo. Rozhodně se jim to nepovedlo v případě zbraní, které policie při domovních prohlídkách objevila. Hlavní motivací mužů byl podle policie finanční zisk.

Praha - Policejní prezident Tomáš Tuhý musí nechat prověřit situaci v areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde policie vyšetřuje krádež střelných zbraní a výbušnin. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) se musí zjistit, zda šlo o selhání jednotlivců nebo celého systému zabezpečení areálu. Oznámilo to dnes tiskové oddělení ministerstva vnitra.

"V prvé řadě jsem rád, že policie dopadla pachatele, a zabránila tak dalším škodám. Samozřejmě ale chci, aby tato lokalita už nepřinášela pro obyvatele žádná další rizika," uvedl Chovanec. Dodal, že se proto na šéfa policie obrátil s tím, aby situaci prověřil. Chovanec chce lokalitu v příštím týdnu navštívit, aby se o přijatých bezpečnostních opatřeních přesvědčil na místě.

Policie v souvislosti s krádeží střelných zbraní a výbušnin z okolí vybuchlých skladů ve Vrběticích na Zlínsku vyšetřuje pět lidí. Dva z nich už byli obviněni z nedovoleného ozbrojování, za což jim hrozí až osm let vězení. Část ukradených zbraní se pokusili prodat.

Když se na jaře zjistilo, že byl narušen areál, ve kterém koncem roku 2014 vybuchly dva muniční sklady společnosti Imex Group, posílila policie jeho ostrahu. Kromě policie se o ni stará i bezpečnostní agentura.

Podobu zpřísněných opatření ředitel zlínské krajské policie Jaromír Tkadleček neupřesnil, považuje ji ale za dostatečnou. "Zabezpečit areál na 100 procent je virtuální realita. Na 100 procent podobným případům do budoucna zabránit nelze. Jsem přesvědčen, že s těmi silami a prostředky, které máme k dispozici, jsme udělali maximum možného," uvedl v týdnu Tkadleček. Zároveň připustil, že hlavní zodpovědnost za vniknutí mužů do areálu nese jako velitel zásahu on.

Od výbuchu skladů jde podle policie o první zaznamenaný případ krádeže zbraní uvnitř střeženého areálu. Munice uskladněná v dalších skladech v areálu byla z Vrbětic odvezena. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď