Policie kvůli krádeži zbraní ve Vrběticích vyšetřuje pět lidí

foto Policie v souvislosti s krádeží střelných zbraní a výbušnin z okolí vybuchlých skladů ve Vrběticích na Zlínsku vyšetřuje pět lidí. Dva z nich už byli obviněni z nedovoleného ozbrojování, za což jim hrozí až osm let vězení. Část ukradených zbraní se pokusili prodat, řekl dnes novinářům ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček. Stíhaní muži ve věku mezi 20 až 35 lety ze Zlínského kraje do areálu muničních skladů neoprávněně vnikli opakovaně od přelomu let 2016 a 2017 do letošního jara. Podle Tkadlečka šlo o tři až šest případů. Při domovních prohlídkách byly u podezřelých i dalších lidí zadrženy zhruba dvě desítky střelných zbraní - samopalů (na snímku je část z nich), ale také necelých 20 kilogramů výbušnin, uvedla policie. Některé z ukradených zbraní mohly být podle Tkadlečka funkční. Část z nich se muži pokusili prodat, zatím není zcela jasné, zda se jim to podařilo. Rozhodně se jim to nepovedlo v případě zbraní, které policie při domovních prohlídkách objevila. Hlavní motivací mužů byl podle policie finanční zisk.

Zlín - Policie v souvislosti s krádeží střelných zbraní a výbušnin z okolí vybuchlých skladů ve Vrběticích na Zlínsku vyšetřuje pět lidí. Dva z nich už byli obviněni z nedovoleného ozbrojování, za což jim hrozí až osm let vězení. Část ukradených zbraní se pokusili prodat, řekl dnes novinářům ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček.

Stíhaní muži ve věku 23 a 35 let z Uherskobrodska do areálu muničních skladů neoprávněně vnikli opakovaně od prosince 2016 do letošního jara. Podle Tkadlečka šlo o tři až šest případů. Při domovních prohlídkách byly u podezřelých i dalších lidí zadrženy zhruba dvě desítky střelných zbraní - samopalů, ale také necelých 20 kilogramů výbušnin, uvedla policie.

Podle krajské policejní mluvčí Lenky Javorkové převezl pyrotechnický specialista zajištěné věci na odborné pracoviště, kde je experti prozkoumají. "Na základě výsledků pak budeme rozhodovat o dalším postupu a případném dalším trestním stíhání," uvedla mluvčí.

Některé z ukradených zbraní mohly být podle Tkadlečka funkční. Část z nich se muži pokusili prodat, zatím není zcela jasné, zda se jim to podařilo. Rozhodně se jim to nepovedlo v případě zbraní, které policie při domovních prohlídkách objevila. Hlavní motivací mužů byl podle policie finanční zisk.

Když se na jaře zjistilo, že byl narušen areál, ve kterém koncem roku 2014 vybuchly dva muniční sklady společnosti Imex Group, posílila policie jeho ostrahu. Kromě policie se o ni stará i bezpečnostní agentura. Podobu zpřísněných opatření Tkadleček neupřesnil, považuje ji ale za dostatečnou. "Zabezpečit areál na 100 procent je virtuální realita. Na 100 procent podobným případům do budoucna zabránit nelze. Jsem přesvědčen, že s těmi silami a prostředky, které máme k dispozici, jsme udělali maximum možného," uvedl Tkadleček. Zároveň připustil, že hlavní zodpovědnost za vniknutí mužů do areálu nese jako velitel zásahu on.

Oba stíhaní muži mají kriminální minulost, v uplynulých letech byli odsouzeni za majetkovou trestnou činnost. Od výbuchu skladů jde podle policie o první zaznamenaný případ krádeže zbraní uvnitř střeženého areálu po výbuchu skladů. Munice uskladněná v dalších skladech v areálu byla z Vrbětic odvezena. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 20. června 2018

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď