Podle ruského exposlance se Putinovo okolí anexi Krymu bránilo

foto Ilustrační foto - Ruský prezident Vladimir Putin hovoří na oslavách vítězství druhé světové války na Krymu.

Moskva - Další pokračování má v Rusku skandál kolem komunistického poslance Denise Voroněnkova, který emigroval na Ukrajinu a získal ukrajinské občanství z obavy před pronásledováním ruskou tajnou policií. V úterý Voroněnkov kritizoval ruskou anexi Krymu a přirovnal poměry v Rusku k nacistickému Německu. Dnes se nechal slyšet, že nejbližší spolupracovníci prezidenta Vladimira Putina s připojením Krymu k Ruské federaci nesouhlasili.

Voroněnkov ve středu v ukrajinské televizi prohlásil, že s krymskou anexí nesouhlasil hlavně klíčový Putinův poradce Vladislav Surkov, který v Kremlu odpovídá za vztahy s Ukrajinou. Bližší podrobnosti Voroněnkov neuvedl, Surkovův postoj zdůvodnil prohlášením, že kremelský politik je "rozumný".

Rusko obsadilo Krym na jaře 2014 a krátce po okupaci a spěšně zorganizovaném referendu připojilo poloostrov ke svému území. Ukrajina, stejně jako velká většina ostatních států světa, anexi neuznává a žádá, aby Moskva zabrané území vrátila. Ruské ministerstvo zahraničí nedávno oznámilo, že se o statusu Krymu nehodlá s nikým bavit.

Po Voroněnkově emigraci se do věci vložila ruská prokuratura, která obvinila bývalého poslance z podvodů. Mluvčí ruských vyšetřovatelů Svetlana Petrenková bez bližšího upřesnění uvedla, že dříve stíhání Voroněnkova bránila poslanecká imunita.

Stranický postih se zřejmě nevyhne Voroněnkovově manželce Mariji Maxakovové, bývalé poslankyni za vládní stranu Jednotné Rusko, která rovněž zvolila ukrajinský exil. Ukázalo se totiž, že známá ruská mezzosopranistka narozená v Mnichově má kromě ruského i německé občanství.

Stanovy Jednotného Ruska dvojí občanství nepřipouštějí. Vedení moskevské organizace Jednotného Ruska dnes oznámilo, že Maxakovová při přijímání do strany své německé občanství zamlčela a bude ze strany vyloučena.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď