Podle Kremlu Moskva s novou vládou USA nemluvila o osudu Snowdena

foto Ilustrační foto - Bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb, nyní uprchlík před americkou justicí v Rusku Edward Snowden na snímku z videa, které v pátek zveřejnila WikiLeaks.

Moskva - Při prvních kontaktech s novou vládou Spojených států Moskva s Washingtonem nehovořila o osudu bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, který zveřejnil množství utajovaných informací a uchýlil se pak do Ruska. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Podle jeho vyjádření ruské úřady "nemají žádný názor" na to, zda Snowdenovi poskytnou ruské občanství, nebo ho vydají do USA. "O tomto tématu se (při kontaktech) nijak nehovořilo, tato otázka v současné době nefiguruje jako otázka dvoustranných vztahů," citoval Peskova TASS.

Nyní třiatřicetiletý Snowden jako bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) odhalil v roce 2013 značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. USA na něj vydaly mezinárodní zatykač. Snowden získal azyl v Rusku a posléze i povolení k pobytu, které bylo podle TASS nyní prodlouženo do roku 2020.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď