Počet obětí požáru v Oaklandu stoupl na 36, stále není konečný

foto Záchranáři na místě požáru skladiště v kalifornském Oaklandu, kde se odehrávala hudební party.

San Francisco - Hasiči v kalifornském Oaklandu pokračují ve vyprošťování těl obětí nejhoršího požáru budovy na území Spojených států za poslední desetiletí. Bilance tragédie na hudební party v nelegálně obývané budově dnes vzrostla na 36, místní úřady ale očekávají, že počet obětí stále není konečný. Vyprošťovací práce jsou mimořádně složité, neboť do druhého patra se zřítila střecha. Požár navíc narušil statiku budovy.

Požár v hudebním klubu v Oaklandu. Ilustrační mapka.
Úřady přesně nevědí, kolik lidí se hudební party v pátek večer zúčastnilo, podle náčelnice místních hasičů jich bylo 50 až 100. Policejní seržant Ray Kelly řekl, že některé oběti pocházely za zahraničí, včetně Evropy a Asie. Země původu neupřesnil.

Zatím bylo identifikováno 11 obětí, které podle amerických médií pocházejí z USA. Většina byla ve věku kolem 30 let. Jednomu z mrtvých bylo podle policie 17 let.

Policisté začali vyšetřovat podezření na úmyslné založení požáru. Přesná příčina jeho vzniku stále není známa. V budově chyběly protipožární hlásiče a hasicí přístroje, jediný východ z druhého patra vedl po provizorním schodišti.

Hasiči uvedli, že prioritou je vyproštění těl, což může trvat ještě nejméně celý dnešek. Kvůli identifikaci těl úřady požádaly pozůstalé, aby jim poskytli zubní kartáčky či hřebeny obětí.

Obavy úřadů z dalšího výrazného zvýšení počtu obětí vycházejí nejen z vysokého počtu pohřešovaných, kterých je podle různých zdrojů přes 20, ale i ze stále ještě neúplného prohledání trosek.

Areál, který zachvátily plameny, fungoval jako umělecká kolonie. V době neštěstí se tam konal koncert kapely Golden Donna a dalších skupin, na který podle médií přišlo možná až 100 lidí. O budovu se již několik týdnů zajímaly úřady, neboť měly podezření, že tam nelegálně žilo až několik desítek osob.

Jedna z bývalých nelegálních nájemnic budovy Shelley Macková televizi ABC řekla, že uvnitř byla často zima. Lidé se tak někdy nelegálně připojovali k přívodu elektřiny ze sousedních staveb, takže tam vznikaly rizikové situace.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je sobota 18. listopadu 2017

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď