Počet halal porážek se v ČR loni zvýšil o devět procent

foto Hovězí maso, steaky, červené maso - ilustrační foto

Praha - V loňském roce bylo v Česku poraženo 113.625 zvířat halal způsobem, z toho 113.220 bylo kuřat, 383 ovcí a 22 kusů skotu. Meziročně se tak počet poražených zvířat zvýšil o devět procent. Rituální porážky se u bílého a červeného masa podílejí na celkovém počtu poražených zvířat v ČR dlouhodobě necelým jedním promilem. Košer způsobem bylo loni poraženo 1233 zvířat, zhruba třetina předloňského počtu. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytla Státní veterinární správa.

Výrazem halal se označují potraviny, které smějí konzumovat muslimové. Za košer se zase v gastronomii označuje jídlo splňující soubor židovských předpisů a stravovacích návyků. Současné znění zákona na ochranu zvířat proti týrání umožňuje halal i košer porážky používat, a to na základě povolení ministerstva zemědělství.

Košer způsobem se porážela také nejvíce kuřata, dále kachny, husy a ovce. "Výjimka může být udělena pouze z povinnosti omráčit zvíře před usmrcením. Porážku lze provádět pouze pro potřeby církví a náboženských společností, jejichž náboženské obřady stanoví zvláštní metody porážky zvířat a jen na jatkách," vysvětlili ČTK veterináři.

V Česku je devět jatek, která mohou zvířata rituálně porážet, meziročně přibyla jedna. Většinou jsou pro ně rituální porážky ale pouze okrajovou záležitostí.

Vláda loni nepodpořila návrh opozičního Úsvitu na zákaz halal porážek zvířat. Poslanci Úsvitu původně navrhovali i zákaz košer porážek, novelu ale stáhli a nahradili jinou.

Loni se v ČR podle veterinářů porazilo 115,9 milionu zvířat. Z toho bylo více než 106 milionů kuřat, 2,4 milionu prasat a zhruba tři miliony kachen a hus.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

25°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď