Plzeň ve šlágru prohrála na Spartě, Příbram zvítězila v Jablonci

foto Utkání 25. kola první fotbalové ligy FK Jablonec - 1. FK Příbram 23. dubna v Jablonci nad Nisou. Zleva Vít Beneš z Jablonce a Zdeněk Linhart z Příbrami

Praha - Fotbalisté Plzně ve šlágru 25. kola první ligy prohráli na hřišti Sparty 0:2 a zkomplikovali si boj o titul. Úřadující mistr přepustil vedoucí příčku Slavii, na kterou nyní ztrácí dva body. Příbram opět zdramatizovala boj o záchranu a po vítězství 4:2 na hřišti Jablonce opustila poslední místo v tabulce.

Na Letné otevřel skóre ve 32. minutě Josef Šural a za pět minut přidal pojistku Rus Vjačeslav Karavajev. Po změně stran domácí náskok pohodlně udrželi, navíc kapitán David Lafata trefil břevno. Sparta zvítězila nad Plzní poprvé po třech letech a po pěti předešlých prohrách.

Svěřenci Petra Rady tak napravili minulou porážku v Jihlavě a na třetím místě tabulky mají čtyřbodový náskok před Mladou Boleslaví. Na druhou Plzeň ztrácejí Pražané deset bodů. Viktoria prohrála teprve podruhé z posledních 21 zápasů nejvyšší soutěže a po březnovém duelu na Slavii nebodovala ani na půdě dalšího z pražských "S".

Příbram poslal do vedení ve 30. minutě Tomáš Pilík, který pak v úvodu druhé půle připravil další dva góly pro spoluhráče Jana Rezka a Jana Suchana. Jablonec se vrátil do hry a snížil na rozdíl jediné branky po vlastním zásahu Rezka a penaltě Martina Pospíšila. Rezek ale v 70. minutě korunoval triumf outsidera čtvrtým zásahem. Středočeši se dočkali první venkovní ligové výhry od loňského března.

V závěru minulé sezony se Příbram díky remíze 0:0 v Jablonci zachránila v nejvyšší soutěži a dnes na severu Čech opět udělala důležitý krok k setrvání v lize. Svěřenci Kamila Tobiáše jsou jen o skóre za čtrnáctým Hradcem Králové, který drží poslední nesestupovou pozici.

V sobotu si Mladá Boleslav díky hattricku Australana Golgola Mebrahtua odvezla z Brna výsledek 3:2. Páté Teplice doma zdolaly 1:0 nováčka Karvinou, která nebodovala popáté za sebou. Zlín zvítězil 2:0 na hřišti Bohemians 1905 a utnul desetizápasovou sérii bez ligové výhry.

Druhý nováček Hradec Králové doma nestačil na Liberec (0:1) a potřetí za sebou prohrál bez vstřelené branky. Slavia si první místo zajistila díky pátečnímu vítězství 2:0 na půdě Slovácka. Jihlava ještě před víkendem podlehla na Dukle 1:4 a po triumfu Příbrami klesla na poslední pozici.

FK Jablonec - 1. FK Příbram 2:4 (0:1)

Branky: 56. vlastní Rezek, 62. Pospíšil z pen. - 50. a 70. Rezek, 30. T. Pilík, 52. Suchan. Rozhodčí: Julínek - Kubr, Kotalík. ŽK: Doležal, V. Kubista, Mehanovič - Linhart, Tregler, Divíšek, T. Pilík. Diváci: 1440.

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 2:0 (2:0)

Branky: 32. Šural, 37. Karavajev. Rozhodčí: Zelinka - Nádvorník, Paták. ŽK: Konaté, Vácha - Hubník. Diváci: 16.830.

1. Slavia 25 17 7 1 53:17 58
2. Plzeň 25 17 5 3 37:16 56
3. Sparta 25 13 7 5 39:21 46
4. Mladá Boleslav 25 11 9 5 38:26 42
5. Teplice 25 11 7 7 33:22 40
6. Zlín 25 10 8 7 31:27 38
7. Jablonec 25 8 8 9 37:34 32
8. Dukla 25 8 6 11 32:30 30