Plzeň udržela čtrnáctibodový náskok, Sparta dotahuje Slavii

foto Utkání 17. kola první fotbalové ligy: SK Sigma Olomouc - FC Viktoria Plzeň, 18. února 2018 v Olomouci. Zleva Šimon Falta z Olomouce a Tomáš Hořava z Plzně.

Praha - Fotbalisté Plzně remizovali ve šlágru úvodního jarního kola v Olomouci bez branek a udrželi si čtrnáctibodový náskok v čele tabulky před dnešním soupeřem, který se posunul na druhou příčku o bod před Slavii. Sparta na závěr 17. kola porazila Liberec 2:0, přeskočila ho na čtvrtém místě a dotáhla se do boje o druhou pozici. Na Olomouc ztrácí dva body, na třetí Slavii jeden.

V Olomouci dominovaly obrany, v největší šanci hostující Michael Krmenčík v 70. minutě přestřelil. Viktoria teprve podruhé v ligovém ročníku nezvítězila a připsala si na jaře druhou soutěžní remízu po čtvrtečním nerozhodném výsledku 1:1 v úvodním zápase vyřazovací fáze Evropské ligy na půdě Partizanu Bělehrad. Sigma udržela domácí neporazitelnost v ligové sezoně, Viktoria v nejvyšší soutěži neprohrála už 22 utkání.

Spartě zajistily výhru nové zahraniční posily. Skóre otevřel už v páté minutě rumunský středopolař Nicolae Stanciu a ve čtvrté minutě nastavení se z penalty trefil gabonský záložník Guélor Kanga. Liberec prohrál teprve podruhé z posledních osmi kol a nevyšla mu tak premiéra pod novým trenérem Davidem Holoubkem, který na sever Čech přišel právě z Letné. Na zápas podruhé v české lize dohlížel videorozhodčí.

Sparta využila zaváhání Slavie, která v sobotu v premiéře pod novým trenérem Jindřichem Trpišovským senzačně prohrála na půdě do té doby poslední Jihlavy 0:1. Vysočina se posunula na předposlední patnáctou příčku a na dno tabulky klesla Ostrava po porážce 1:2 se Slováckem. Čtrnácté je Brno po prohře 0:1 na stadionu Bohemians 1905.

Karviná nečekaně vyhrála 1:0 v Mladé Boleslavi a dostala se před ni na jedenácté místo. Jablonec porazil Teplice 2:1 a Zlín remizoval s pražskou Duklou 1:1.

Statistika nedělních zápasů 17. kola první ligy:

--------

Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 0:0

Rozhodčí: Zelinka - Kubr, Pospíšil. ŽK: Sladký, Moulis - Kolář, Hrošovský, Chorý. Diváci: 6867.

Sparta Praha - Slovan Liberec 2:0 (1:0)

Branky: 5. Stanciu, 90.+3 Kanga z pen. Rozhodčí: Ardeleanu - Moláček, Wilczek - Příhoda (video). ŽK: Karafiát, Bosančič (oba Liberec). Diváci: 13.811.

1. Plzeň 17 15 2 0 34:5 47
2. Olomouc 17 9 6 2 23:10 33
3. Slavia 17 9 5 3 27:8 32
4. Sparta 17 9 4 4 23:12 31
5. Liberec 17 9 3 5 24:18 30
6. Bohemians Praha 1905 17 6 7 4 16:14 25
7. Jablonec 17 6 6 5 23:21 24
8. Teplice 17 6 5 6 21:19 23