Plzeň porazila Bohemians 2:1 a vyrovnala vítězný rekord Sparty

foto 9. kolo první fotbalové ligy: Viktoria Plzeň - Bohemians Praha 1905, 1.října v Plzni. Michael Krmenčík z Viktorie Plzeň právě střelil branku.

Plzeň - Fotbalisté Plzně v devátém ligovém kole doma po obratu porazili 2:1 Bohemians 1905 a devátou výhrou vyrovnali historicky nejlepší vstup do sezony v podání Sparty z roku 2011. Viktoria vede neúplnou tabulku o deset bodů před Olomoucí, která dnes hraje v Jihlavě. Na konci první půle otevřel skóre Dominik Mašek, v 53. minutě vyrovnal Michael Krmenčík a za půl hodiny rozhodl o triumfu favorita bývalý hráč "Klokanů" Milan Havel.

Jako první na branku vystřelil krátce po výkopu hostující Hašek, který Kozáčika nezaskočil. Plzeň měla problémy s obranným blokem soupeře. Defenziva Bohemians zblokovala ránu Řezníka i Koláře, Havel pak pálil nad branku.

Domácí dál marně obléhali šestnáctku Bohemians, a když už do nějaké střelecké příležitosti dostali, chyběla jim přesnost. Jako v případě hlaviček Krmenčíka. Ve 42. minutě nečekaně otevřeli skóre Pražané. Vaníček nacentroval do šestnáctky, Mašek přeskočil Hejdu a přesnou hlavičkou překonal Kozáčika.

Plzeňský trenér Pavel Vrba poslal do druhého poločasu Zemana a Bakoše. Právě zkušený slovenský útočník mohl po dvou minutách na hřišti vyrovnat, tvrdou ránu však zastavil gólman Fryšták.

V 53. minutě už to Západočechům vyšlo. Zeman z přímého kopu nacentroval do šestnáctky, Fryšták podběhl míč a Krmenčík hlavou vyrovnal. Nejlepší střelec soutěže zaznamenal sedmou trefu v sezoně. "Viktoriáni" pak sevřeli soupeře v jeho šestnáctce. Do největší šance se dostal bek Řezník, kterého však zblízka výtečně vychytal brankář Bohemians.

Okolo 70. minuty obrovský plzeňský tlak polevil a Bohemians se začali opět dostávat do hry. Po několika náznacích běžel náhradník Kabajev sám na Kozáčika, ale slovenský brankář jeho ránu výborně vytáhnul na roh.

V 83. minutě domácí dokonali obrat. Na další Zemanův centr si naskočil Havel a hlavou překonal Fryštáka. Krajní bek si proti mateřskému celku připsal premiérový gól v dresu Viktorie.

Hlasy po utkání:

Pavel Vrba (trenér Plzně): "Utkání jsme zvládli až v závěru, spíš možná srdcem a bojovností než nějakou mimořádnou kvalitou. I když jsme celý zápas útočili a snažili se překonat soupeře. V některých situacích měl soupeř štěstí, že jsme nedali gólů víc. Na druhou stranu za stavu 1:1 měla Bohemka stoprocentní gólovou příležitost, kterou zase neproměnila ona. Takže dnešní zápas mohl skončit jakkoliv. My měli to štěstí, že jsme nakonec balon dvakrát dotlačili do brány a vyhráli 2:1. Narazili jsme na soupeře, který se spoléhal na dobře organizovanou hru v defenzivě a brejkové situace. Naštěstí jsme ten val dvakrát překonali. Vyrovnání rekordu Sparty pro mě vůbec nic neznamená. Na tyto věci se po 30. kole nehraje."

Martin Hašek st. (trenér Bohemians 1905): "Přijeli jsme do Plzně v roli outsidera, přesto jsme věřili, že tady můžeme i zvítězit. Postavili jsme to tak, abychom v prvním poločase dokázali odbránit vzadu nulu, pak tam poslat rychlé hráče a z brejků udeřit. První poločas se nám povedl výsledkově nadplán, protože jsme vedli. V druhém poločase nás soupeř přitlačil ještě víc, šel do vyrovnání. Za stavu 1:1 jsme měli dvě obrovské příležitosti Nečasem a Kabajevem. Kdybychom udeřili, zápas by určitě dopadl jinak. V takovém zápase musíte být efektivní. O poločase jsem hráčům říkal, že se nemůžeme probránit k vítězství, že musíme přidat druhý gól, abychom byli úspěšní. Plzeň má velkou kvalitu, je spolu dlouho, takže jsou jinde než my. Vynutili si tlak a z něj vstřelili vítězný gól. Přesto jsme bojovali až do konce."

Viktoria Plzeň - Bohemians Praha 1905 2:1 (0:1)

Branky: 53. Krmenčík, 83. Havel - 42. Mašek. Rozhodčí: Berka - Pospíšil, Flimmel. ŽK: Havel, Kopic - Nečas, Luts, Kabajev, Dostál. Diváci: 10.712.

Sestavy:

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hájek, Havel - Hořava (81. Ivanschitz), Hrošovský - Petržela (46. Zeman), Kolář (46. Bakoš), Kopic - Krmenčík. Trenér: Vrba.

Bohemians: Fryšták - Dostál, Hůlka, Šmíd, Kocič - Jindřišek, Hašek ml. - Vaníček, Mašek (53. Nečas), Luts (81. Reiter) - Tetteh (62. Kabajev). Trenér: Hašek st.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK