Plzeň na čtvrtý pokus zdolala FCSB a v Evropské lize slaví postup

foto Viktoria Pilsen's Milan Petrzela, left, celebrates with his teammate Radim Reznik, right, after scoring his sides first goal during a Group G Europa League soccer match between FC Steaua Bucharest and FK Viktoria Plzen in Plzen, Czech Republic, Thursday, Nov. 23, 2017. (AP Photo/Petr David Josek)

Plzeň - Fotbalisté Plzně postoupili do vyřazovací fáze Evropské ligy. Svěřenci Pavla Vrby v pátém utkání skupiny G doma porazili bukurešťský FCSB 2:0 a mají kolo před koncem jistotu, že společně s rumunským soupeřem budou v soutěži pokračovat i na jaře.

Viktoria díky gólům Milana Petržely a Jana Kopice ze druhého poločasu zdolala někdejší Steauu na čtvrtý pokus v této sezoně. Plzni pomohl k postupu i výsledek druhého zápasu ve skupině, v němž Lugano zvítězilo 1:0 nad Beer Ševou. Na stadionu izraelského týmu Západočeši za dva týdny podzimní část EL uzavřou.

Trenér Vrba udělal v základní sestavě dvě změny oproti ligovému utkání se Slováckem. Brankář Hruška tradičně v pohárech zastoupil Kozáčika, v útoku hrál Řezníček místo Bakoše. Znovu chyběli zranění Krmenčík a Zeman.

Plzeň začala aktivněji a víc držela míč, ale první šanci si v šesté minutě vypracovali hosté. Golofca se prokličkoval ke střele, ale Hruška ji zlikvidoval. Na druhé straně Petržela trefil boční síť.

FCSB se hodně snažil hrát na brejky. Po jednom z nich Alibec utíkal sám na Hrušku, ale nepříliš razantní střelou domácího brankáře nezaskočil. Dobrý zákrok předvedl i rumunský gólman Vlad proti pokusu Řezníčka.

Obrovskou šanci pak zahodil Kolář, který byl sám na značce penalty, ale zaváhal se zpracováním. Na konci poločasu domácí bukurešťského soupeře sevřeli a měli další slibné příležitosti, dvě z nich neproměnil Řezníček.

Viktoria výborně vstoupila do druhé půle. Hrošovský ve 49. minutě našel povedeným centrem za obranu Petrželu, který sám před Vladem nezaváhal.

FCSB mohl brzy odpovědět, Balasovu ránu z přímého kopu však Hruška vytáhl na roh. Druhý gól na druhé straně odmítl Kopic a po úniku zamířil těsně vedle. Plzeňští pak trochu přenechali iniciativu soupeři. Hruška znovu podržel lídra české ligy, když vyrazil Tanaseho střelu.

Domácí v 76. minutě přidali druhou branku. Po Řezníkově průniku nejprve Kopice fantasticky vychytal gólman FCSB, ale Hořavovu dorážku pak znovu Kopic hlavou šťastně tečoval do sítě. Závěr už si plzeňské mužstvo pohlídalo a na svém stadionu vyhrálo čtvrtý pohárový duel po sobě.

Hlasy po utkání:

Pavel Vrba (trenér Plzně): "Dnešní zápas 60 minut skvělých. První poločas určitě hodně zajímavý fotbal z obou stran. My jsme bohužel v té finální fázi nebyli důslední a důrazní. Nedokázali jsme se z těch akcí prosadit, což beru trošku jako minus. Pak jsme dali gól. Je pravda, že Steaua trošku zabrala, začala víc kombinovat a držet balon. My jsme velice dobře zápas odbránili a pak si druhým gólem zajistili vítězství. Samozřejmě, že jsem spokojený. Zvlášť s mužstvem, které patří k nadprůměrným v Evropě. Hodně si toho cením."

Nicolae Dica (trenér FCSB): "Čekali jsme, že dnešní zápas bude těžký. Za stavu 0:0 jsme měli nějaké pološance, ale neproměnili jsme je, proto to skončilo výsledkem 2:0. Velké problémy jsme měli na krajích, kde nás často přečíslovali. Ani naši střední obránci nevyhráli příliš soubojů. Prohráli jsme první zápas ve skupině, ale stále jsme na prvním místě. Pokud neprohrajeme s Luganem, tak si ho udržíme."

Milan Petržela (záložník Plzně, autor gólu): "Je to příjemný pocit. Chtěli jsme toho docílit, takže spokojenost. Když už měli postup jistý, tak byli uvolněnější, ale pořád je to Steaua. Nebyli nějak moc oslabení tím, že nepostavili tři nejlepší hráče, pořád to byl nepříjemný soupeř. Bylo vidět, že jenom jsme jim dali trochu prostoru, tak se hned dostali do šancí. Ve druhém poločase jsme chtěli pokračovat ve hře z prvního, protože jsme si říkali, že když tak budeme pokračovat, tak si vytvoříme určitě nějaké šance a něco nám tam padne. Šli jsme si zatím a myslím si, že to bylo vidět. Jsem rád, že jsme to zvládli jako mužstvo a postoupili jsme do jara."

Tomáš Hořava (záložník Plzně): "Vstoupili jsme do toho dobře a myslím si, že v prvním poločase jsme byli lepší a měli jsme tam spoustu šancí. Nenašli jsme ale tu finální přihrávku, párkrát chyběly centimetry dotlačit tam gól. Na druhou stranu jsme tam taky asi dvakrát pustili soupeře do šance. Ve druhém poločase si už asi uvědomili, že to tady tak lehké mít nebudou, a zapnuli trochu víc, ale rozdíl byl v tom, že už jsme dokázali proměnit ty šance, a párkrát nás podržel Aleš Hruška. Díky tomu jsme to dotáhli k vítězství a postupu."

Zápasy 5. kola základní skupiny G Evropské ligy:

--------

Viktoria Plzeň - FCSB 2:0 (0:0)

Branky: 49. Petržela, 76. Kopic. Rozhodčí: Bebek - Pataki, Grgič (všichni Chorv.). ŽK: Man, Enache, Budescu (všichni FCSB). Diváci: 10.197.

Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela (88. Živulič), Kolář (83. Čermák), Kopic - Řezníček (66. Bakoš). Trenér: Vrba.

FCSB: Vlad - Enache, Planič, Balasa, Júnior Morais - Popescu, Filip (46. Tanase) - Golofca (46. Nedelcu), Man, Coman (64. Budescu) - Alibec. Trenér: Dica.

Astana - Villarreal 2:3 (1:1)

Branky: 22. Kabananga, 88. Twumasi - 65. a 83. Bakambu, 39. Raba.

Astana: Erič - Šitov, Postnikov, Aničič, Šomko - Twumasi, Bejsebekov (68. Grahovac), Logviněnko (81. Despotovič), Majevskij, Mužikov (71. Tomasov) - Kabananga. Trenér: Stojlov.

Villarreal: Barbosa - Rukavina, Bonera, Ruiz, Marín - Raba (77. Guerra), Hernández, Trigueros - Sansone, Fornals (60. Bakambu), Bacca (67. R. Soriano). Trenér: Calleja.

1. FCSB 5 3 1 1 8:5 10
2. Plzeň 5 3 0 2 11:8 9