Plíšková chce chvíli zůstat jedničkou a vyhrát grandslam - videopřenos

foto Tenistka Karolína Plíšková na tiskové konferenci uspořádané 15. července v Praze. Plíšková se v pondělí stane světovou jedničkou.

Praha - Tenistka Karolína Plíšková se v pondělí jako první česká hráčka v historii stane světovou jedničkou, posunem do čela žebříčku se ale nechce uspokojit a na pomyslném trůnu by ráda aspoň chvíli zůstala. Pětadvacetiletá rodačka z Loun si za další cíl stanovila získat grandslamový titul, o což je pokusí už na US Open.

Plíšková se posunula na první místo navzdory tomu, že ve Wimbledonu vypadla už ve druhém kole. "Pocit stát se světovou jedničkou je krásný, i když jsem si to představovala trochu jinak, než abych se jí stala na dovolené. Ale vůbec se tam dostat je veliký úspěch," řekla Plíšková na tiskové konferenci v Praze.

Záznam z TK Karolíny Plíškové:

"Měla jsem vždy dva cíle - vyhrát grandslam a stát se jedničkou. Teď se mi podařil jeden a doufám, že druhý se mi ještě splní. Poslední grandslam je letos, další čtyři příští rok. Myslím, že šanci mám velkou," dodala.

Přestože se ze třetího místa dostala před Rumunku Simonu Halepovou a Němku Angelique Kerberovou do čela pořadí, nechce se tím uspokojit. "Myslím, že je furt hodně co zlepšovat. Fyzická stránka, pohyb na kurtu není pořád ideální. Jde to pomalu, ale zlepšuje se to. Chci být ještě trochu agresivnější, ale to chce taky čas," uvedla.

"Takže určitě to nebudu brát jako uspokojení, chtěla bych tam (v čele) aspoň chvíli zůstat. Halepová a Kerberová ztrácejí jen pár bodů, nevím, jaký přesně mají turnajový program, ale můžou mě lehce přeskočit. Bude záležet na dalších turnajích," konstatovala Plíšková.

Žádné velké oslavy neabsolvovala. "Ten den, co jsem se to dozvěděla, jsem byla na dovolené. Jen včera jsme byly trošku lehce oslavovat se ségrou a s kamarády. V pondělí asi slavit nebudu, jednu skleničku šampaňského už jsem si dala a nebude se k tomu už vracet," dodala.

Naplno věřit, že by se mohla stát jedničkou, začala při French Open. "Proti Halepové mi chyběl jeden set, tak asi až tam. Výsledky za posledních 12 měsíců byly velmi solidní, ale nemyslela jsem, že to bude stačit. V Paříži to bylo hodně blízko a teď to zařídily holky za mě," řekla Plíšková, které pomohlo i to, že suverénní Američanka Serena Williamsová je těhotná.

"Já za to nemůžu, že je těhotná," usmála se Plíšková. "Spousta věcí se sešla. Některé holky obhajovaly dost bodů. Dostala jsem se tam, nebudu řešit, co kdo řekne, neřekne. Vždy se musí trošku sejít i štěstí, ale tak to je," konstatovala.

Věří, že na tlak spojený s pozicí světové jedničky je připravena. "Uvidíme, ještě jsem v téhle pozici nebyla, ale o hodně horší to snad už být nemůže. Tolik věcí se nezmění. Uvidím na prvním turnaji, který mě čeká v Torontu, jaké to bude. Umím říkat ne, ale některé věci samozřejmě budu mít na turnajích povinné," uvedla Plíšková.

Na US Open obhajuje finále a v Cincinnati dokonce titul, takže k udržení prvního místa nejspíš bude muset dojít hodně daleko. "Budu v té situaci poprvé, těžko říct, jak to zvládnu. Myslím, že v Cincinnati by to mohlo být v pohodě i tím, že jsem letos už tři turnaje vyhrála. Hlavní bude US Open, to bude horší. Nebyla jsem ještě v situaci, že bych obhajovala tolik, byl to první grandslam, kde jsem přešla přes třetí kolo. Doufám, že dobře načasuju formu. Ráda bych minimálně zopakovala loňské finále, ale ještě jsem nepřešla ani první kolo," řekla.

V čele žebříčku nebude snadné se udržet i vzhledem k velké vyrovnanosti elitní desítky. "Mám nějaké svoje neoblíbené hráčky, momentálně mě naštěstí neatakují. V desítce je to hodně vyrovnané, každá může porazit každou. Skoro pokaždé se mezi námi zrodí jiný výsledek. Letos můžou být jedničkou první tři čtyři hráčky. Záleží, kdo udělá největší výsledky na největších turnajích," dodala Plíšková.

Kotyza: I Kája cítí, že může hrát ještě lépe

Trenér David Kotyza cítí, že jeho svěřenkyně Karolína Plíšková má navzdory posunu do čela žebříčku WTA ve své hře stále ještě plno rezerv. Je rád, že si to uvědomuje i česká tenistka. Během jejich spolupráce se podle něj Plíšková nejvíce zlepšila v kondici.

Tenistka Karolína Plíšková a její bývalý trenér David Kotyza. "V téhle oblasti vidím posun a současně i rezervu. A pak jsou to jednotlivé střípky hry. Pořád je tam prostor pro zlepšení. Důležité je, že Kája má vnitřní motivaci se furt zlepšovat. Logicky je spokojená s umístěním, ale není spokojená s tím, jak hraje. Že by z toho měla nějaký extra pocit," řekl Kotyza na tiskové konferenci.

"Myslím, že může hrát ještě lépe. Pro mě je to zatím nekončící práce. Jsem rád, že ten posun do čela je motivační prvek, který jí dodá energii, aby přečkala horší časy. Ty logicky u každého tenisty během kariéry přijdou," dodal devětačtyřicetiletý trenér.

Plíškovou převzal na začátku prosince na šestém místě žebříčku. Předtím dlouho trénoval Petru Kvitovou, kterou dovedl ke dvěma titulům ve Wimbledonu a i k triumfu na Turnaji mistryň.

"O číslu jsem nepřemýšlel. Když jsme začínali, byla Kája na šestém místě. Ale spíš se zajímám o to, jak hraje a kde má rezervy. Společně jsme se na nich shodli. Potenciál jsem tam viděl," uvedl Kotyza.

"To, že je první za tak krátkou dobu, to je něco mimořádného. Ale není to jen výsledek mé práce. Přece jen spolu děláme od ledna a Káje se počítají ještě výsledky, kterých dosáhla s předchozím trenérem Jirkou Vaňkem. Takže je to i zásluha lidí, kteří s ní dělali přede mnou," podotkl Kotyza.

Plíšková má podle něj předpoklady, aby se v čele udržela. "V současné době, kdy žádná z hráček výrazně nedominuje, můžeme očekávat urputné boje o trůn téměř každý turnaj. Může to být zajímavé a jsem rád, že ona může být součástí této soutěže," řekl Kotyza.

Plíškové pomohlo k posunu do čela i to, že hvězdná Američanka Serena Williamsová je těhotná. "Každý ví, že Serena je fenomenální tenistka a kraluje už dlouhou dobu. Faktem je, že i některé jiné hráčky se staly světovou jedničkou i díky tomu, že Serena nehrála celou sezonu. Třeba Wozniacká v letech 2010 a 2011. Ale nic to neubírá na tom, jak ty holky za Serenou hrají a že se snaží," mínil Kotyza.

Nyní by rád Plíškové pomohl k druhému z kariérních snů - zisku grandslamového titulu. "Koukám spíš do budoucna, takže cítím zodpovědnost, abychom jí ten cíl splnili," podotkl Kotyza.

V této sezoně na to má Plíškovou už jen poslední pokus na US Open. Předtím se ještě v srpnu představí na turnajích v Torontu a Cincinnati, od vyřazení ve Wimbledonu má po dlouhé době větší pauzu. "Za tu dobu, co jsme spolu začali, teď máme první delší časový úsek, kdy můžeme kvalitně pracovat. Tak věřím, že v Americe bude Kája v dobré formě," dodal Kotyza.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

16°C

Dnes je čtvrtek 26. dubna 2018

Očekáváme v 5:00 11°C

Celá předpověď