Plíšková by ráda v Kluži navázala na Prahu

foto Česká tenistka Karolína Plíšková

Kluž (Rumunsko) - V listopadu se tenistka Karolína Plíšková stala hrdinkou. V pražském finále Fed Cupu proti Ruskám zařídila ve dvouhře vyrovnání a poté s Barborou Strýcovou ve čtyřhře i vítězný bod. Na bouřící O2 Arenu vzpomíná, když se jí nedaří, a i v 1. kole v Rumunsku by ráda hrála dobře.

Kariéra Plíškové v soutěži družstev je přímo raketová. V roce 2014 se ještě do vítězné finálové sestavy nevešla, ale loni se z ní stala opora. Nejdříve z pozice jedničky týmu zařídila výhru v 1. kole v Kanadě a pak zazářila ve finále.

"Vzpomínka je to hezká," usmívala se třiadvacetiletá světová třináctka v Kluži, kde se s českým výběrem připravuje na 1. kolo proti Rumunkám. Listopadové finále proti Rusku má v mysli pořád, hlavě proto, že před 17 tisíci fanoušků ustála tlak. "Když hraju blbě, tak si vzpomenu, že jsem byla nervózní a zvládla to," řekla.

Na pomalém povrchu v Kluži bude kapitán Petr Pála na Plíškovou nejspíše znovu hodně spoléhat. "Zatím to není úplně ideální, ale já nejsem moc tréninkový typ," řekla ke svým výkonům a k zápasu dodala: "Ráda bych navázala na Prahu, ale je to něco jiného, jako nový turnaj. Máme nepříjemný soupeřky. Nejsme doma, všechno je trochu jiný. Zkušenosti mi pomůžou, když budu hrát, ale jede se od nuly."

Fedcupový triumf z Plíškové udělal v Česku známější tvář než předtím. Je nyní pod větším drobnohledem. "Lidi víc vnímají. Je to trochu jiné, musíte si trochu dávat pozor, co děláte. I když to já si úplně nedávám, ale nechci, aby mě to nějak ovlivnilo. A já byla doma za poslední čtyři měsíce všehovšudy týden. Trošku si mě ale pletou se ségrou," řekla Karolína Plíšková, že občas lidi na ulici oslovují její dvojče Kristýnu.

Ostřílenější je Plíšková nejen na kurtu. Dobře už se cítí i v týmu, do jehož soukolí musela zapadnout. "Já moc týmových soutěží neodehrála. Ne že bych z toho měla obavy, ale je to něco jiného než na normálním turnaji. Je potřeba si na to zvyknout, osahat si to, ale už jsem si zvykla a čím dál víc se sem těším," řekla.

Při svém prvním utkání zkoumala, co a jak v týmu funguje. Hráčky znala, ale ptala se na jména členů realizačního týmu. "Dřív jsem vůbec nevěděla, co a jak chodí. Teď se známe a těším se. Máme v týmu pohodu i srandu," řekla Plíšková. "Všichni se o vás skvěle postarají a s holkama vycházíme všichni moc dobře," dodala.

Plíšková se učí trpělivosti při omalovánkách a má sto pohádek

Volného času moc nemají. Trénink střídá trénink, k tomu odpočinek a regenerace. Když už tenistky v přípravě na Fed Cup vyšetří chvilku pro sebe, čtou časopisy, sledují filmy nebo vybarvují, tak jako Karolína Plíšková, která se při Omalovánkách pro pečlivé učí trpělivosti.

"Je to tréninkový frmol. Stihla jsem jen úterní Ordinaci v růžové zahradě," řekla česká jednička a dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová v Kluži, kde české obhájkyně titulu čeká v 1. kole těžký zápas s domácími Rumunkami.

V hale vzdálené 20 minut jízdy autem od hotelu tráví tenistky většinu dne. Rozběhat, trénink, i oběd mají v hale, odpolední zvykání na povrch. Večer chodí na společné večeře, ve středu měly tradiční společný banket s Rumunkami.

"Když mám půlhodinu pro sebe, lehnu a čtu časopisy, třeba Elle, nebo se podívám na film. Nedávno jsem viděla Peaceful Warrior," řekla Barbora Strýcová. Plíšková má ráda pohádky a rodinné komedie. A má z čeho vybírat. "Ségra mi udělala flashku, kde mám asi sto pohádek. Vždycky si to večer pustím," usmála se.

Světová třináctka Plíšková má od Vánoc novou zábavu na volné chvíle. Od táty dostala Omalovánky pro pečlivé, které jsou určitou formou terapie. Slouží pro relaxaci a zklidnění. "Jak když je mi deset. Jako malá jsem moc nekreslila, talent nemám, ale dělám to kvůli trpělivosti, kterou moc nemám, tak se jí snažím naučit," řekla.

Není jedinou tenistkou, které vybarvuje různé obrazce. "Teď je to docela moderní," řekla a dodala, že omalovánky mají v oblibě třeba i Slovenka Dominika Cibulková či Švýcarka Belinda Bencicová. "Je to lepší než koukat do mobilu," doplnila Plíšková.

Většina tenistek má mimo dvorec v uších sluchátka. Muzika je přirozenou součástí jejich života. "Pořád poslouchám, bez muziky bych nemohla existovat. Pouštím si třeba Boba Dylana, ale jinak všechno možný," řekla Strýcová. "Teď mám hiphop. Třeba slovenský Kontrafakt, ale střídám to podle nálady," dodala Plíšková.

Pětadvacetiletá Kvitová je možná výjimkou a hudbu tak často neposlouchá. "V šatně, kde vyhrává DJ Richard Šodek," připomněla vyplétače týmu. "Muziku si pustím a poslouchám až v den zápasu, to mě uklidňuje," řekla hráčka z Fulneku.

Denisa Allertová má jinou radost. Od Vánoc má na levém zápěstí nově dva řetízky ze sterlingového stříbra Pandora. Jeden dostala od matky a druhý od přítele tenisty Jana Šátrala. "Nedomluvili se a Šátry na něj vystál hodinovou frontu, ale nevadí, dají se nosit najednou," řekla Allertová. Na řetízcích má drobné přívěšky, připomínající jednotlivé grandslamové turnaje. "Mám to pro štěstí a i s tím hraju," řekla.

Všechny hráčky projedou sociální sítě, tu a tam zveřejní nějakou fotku. "Já jedu instagram, na facebook a twitter nedávám příspěvky. Instagram mě baví. Je tam hodně věcí, který mě inspirujou, třeba vaření a styl oblékání," řekla Strýcová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

12°C

Dnes je čtvrtek 27. října 2016

Očekáváme v 15:00 12°C

Celá předpověď