Pašeráci lidí využívají stále více sociální sítě

foto Facebook. Ilustrační foto.

Brusel - Pašeráci lidí se při vyhledávání zákazníků čím dál více spoléhají na sociální média, zejména na facebook. Evropské centrum proti pašování migrantů (EMSC), které působí při policejní organizaci Evropské unie Europolu, loni zaznamenalo 1150 podezřelých účtů na sociálních sítích. Oproti 148 účtům, jež centrum sledovalo v roce 2015, to představuje ohromující nárůst.

Trend, který se projevuje i v jiných částech světa, povýšil v letošním roce úlohu sociálních médií v převaděčství na jednu z hlavních priorit evropské policie.

"Na sociálních sítích je propagováno široké spektrum služeb od ubytování přes přepravu až po falešné osobní doklady, víza, fingované sňatky, zkrátka vše, na co si vzpomenete," sdělila novinářům na Sicílii odbornice na tuto problematiku pracující pro Europol Lara Alegriaová.

Některé účty na sociálních sítích dokonce nabízejí to, co jiný úředník Europolu nazývá "kompletní imigrační balíček obsahující vstup do země, trvalý pobyt, ba dokonce i pracovní povolení, fingovaný sňatek a vzdělání pro potomky".

Tento trend mapuje také Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která informovala, že čím dál více migrantů přijíždějících do Řecka a Itálie bylo k cestě přesvědčeno pomocí sociálních sítí, zejména prostřednictvím facebooku.

V jistém ohledu představují sociální média pro pašeráky jasnou volbu, uvážíme-li jejich celosvětový dosah a míru anonymity, již skýtají. Obvykle se také dají užívat bezplatně.

Tyto účty na sociálních sítích několik dní po založení - jakmile splní svůj účel - mizí, řekl španělské agentuře EFE ředitel oblastního úřadu IOM pro EU, Norsko a Švýcarsko Eugenio Ambrosi.

EMSC uvádí, že pašeráci užívají jako hlavní platformu facebook, ale objevily se i přesuny k jiným poskytovatelům, například k sociální síti Telegram. Pašeráci své aktivity rovněž skrývají tak, že využívají platformy pro sdílené ubytování anebo spolujízdu.

Většina pašeráků, kteří své služby nabízejí online, sídlí v Turecku. Nicméně Europol má důkazy, že tuto aktivitu vyvíjejí i účty v Evropě, které nabízejí "vysoce kvalitní padělané evropské dokumenty" a cestu po pevnině do Evropské unie, jež v některých případech zastupuje pouze tranzitní bod na cestě do Severní Ameriky.

Ze služeb se na internetu nabízí v první řadě doprava - jež může zahrnovat cestu na výletní lodi, letadlem, a dokonce na nákladních lodích - a dále zprostředkování falešných osobních a cestovních dokladů.

"Rozmanitost služeb se značně rozšířila a v současné době obsahuje nabídky, z nichž plyne, že zločinecké skupiny se pokoušejí podplácet úředníky evropských ambasád a konzulátů - nejčastěji těch, kteří se nacházejí mimo EU," uvedlo EMSC.

Některé členské státy EU začaly vyšetřovat, jestli pašeráci neplatí konzulárním zaměstnancům pracujícím v zahraničí za vydávání vstupních víz, sdělil agentuře EFE úředník Europolu.

Evropský policejní úřad odmítl toto vyjádření komentovat, což odůvodnil "probíhajícím vyšetřováním".

Podle Mezinárodní organizace pro migraci představují pašeráci využívající sociální média pro bezpečnostní složky značnou výzvu.

Vzhledem k tomu, že činnost sítí i jednotlivých pašeráků zasahuje do více regionů, a někdy i do více kontinentů, je zapotřebí souběžný postup, říká Ambrosi.

Díky přeshraniční spolupráci dosáhla už policie jistých úspěchů. V červenci minulého roku předala organizace EMSC členským státům 16 podrobných zpráv, které se opíraly o monitorování podezřelých účtů na sociálních sítích.

Při jednom z úspěšných zásahů uskutečněných na základě těchto informací byl rozbit gang tureckých pašeráků lidí a na nákladní lodi směřující do Slovinska bylo zatčeno 12 migrantů.

Facebook agentuře EFE sdělil, že jakýkoli obsah týkající se pašování lidí a obchodu s nimi je v rozporu se zásadami komunity, a v případě nahlášení je odstraněn.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

3°C

Dnes je středa 21. března 2018

Očekáváme v 19:00 0°C

Celá předpověď