Pákistánská armáda osvobodila ze zajetí islamistů západní rodinu

foto Vojáci pákistánské armády. Ilustrační foto.

Islámábád - Pákistánská armáda dnes oznámila, že se jí podařilo osvobodit Kanaďana, jeho americkou manželku a jejich tři děti ze zajetí Talibanu. K záchranné operaci pomohly informace amerických tajných služeb, napsala agentura Reuters. Akci Pákistánců ocenil americký prezident Donald Trump, podle něj byla "pozitivním momentem" ve vypjatých americko-pákistánských vztazích.

Caitlan Colemanová a Joshua Boyle padli do zajetí sítě Hakkání napojené na Taliban v roce 2012, kdy s batohy cestovali po Afghánistánu. Colemanová byla tehdy těhotná. Všechny tři děti dvojice se narodily v zajetí.

Americká rozvědka prý pákistánské straně ve středu sdělila, že "teroristé s rukojmími překročili hranici a nacházejí se v severozápadním Pákistánu". Celá rodina je po osvobození z "teroristického zajetí" v pořádku, dodala pákistánská armáda.

"Spolupráce pákistánské vlády je znamením, že ctí přání Spojených států, aby se Islámábád více zasazoval o bezpečnost v regionu," uvedl Trump. Spojené státy v minulosti Pákistán opakovaně obvinily z toho, že poskytuje útočiště ozbrojencům, s nimiž Američané již 16 let bojují na afghánském území.

Americký ministr obrany James Mattis minulý týden uvedl, že Washington dá spolupráci s Islámábádem "ještě jednu šanci" předtím, než Trump "učiní, co bude nezbytné", aby chování Pákistánu napravil. Dnes pak Mattis prohlásil, že věří tomu, že osvobození severoamerického páru je předzvěstí úzké budoucí spolupráce s Islámábádem.

"Toto je velmi pozitivní moment, pákistánská armáda si vedla dobře," řekl novinářům šéf Pentagonu. "Chceme s Pákistánem v budoucnu společně bojovat proti terorismu včetně únosů," řekl. Podrobnosti o záchranné operaci ale zveřejnit odmítl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 21. července 2018

Očekáváme v 19:00 30°C

Celá předpověď