OSN: Přes 100.000 civilistů zůstává v IS ovládané části Mosulu

foto Irácké bezpečnostní síly v ulicích Mosulu.

Ženeva - Více než 100.000 civilistů je stále uvězněno v části Mosulu, kterou mají pod kontrolou bojovníci takzvaného Islámského státu (IS) a kterou se s podporou mezinárodní koalice vedené Spojenými státy snaží dobýt zpět od islamistů irácká armáda. Informoval o tom dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

"Civilisté ve Starém městě jsou zadržováni jako lidské štíty," řekl zástupce UNHCR v Iráku Bruno Geddo.

Mosulské Staré město, které má pod kontrolou IS, obléhá irácká armáda. "Nemají skoro žádné jídlo, vodu, elektřinu či palivo. Životní podmínky civilistů se neustále zhoršují. Žijí v naprosté chudobě a panice, zatímco se všude kolem nich bojuje," dodal Geddo.

Operace s cílem dobýt zpět Mosul, baštu IS v Iráku, byla zahájena v říjnu 2016. Pozemní a vzdušnou podporu irácké armádě poskytuje mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. V lednu se iráckým silám podařilo dobýt východní Mosul a o měsíc později byla zahájena ofenziva na západní Mosul, kde se nachází i Staré město.

"Staré město je spletitým labyrintem uliček, kde se bude bojovat na zemi. Vojáci tak budou muset přecházet od domu k domu," řekl Geddo. Podle květnových odhadů bylo v IS ovládané části Mosulu uvězněno zhruba 200.000 lidí, jejich počet ale klesl, vzhledem k tomu, že irácká armáda postoupila hlouběji do města.

Pád Mosulu by znamenal konec takzvaného chalífátu v Iráku. Chalífát v částech Iráku a Sýrie před třemi lety před mešitou v mosulském Starém městě vyhlásil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, o jehož zabití při ruských náletech se v současné chvíli spekuluje.

Od počátku ofenzivy z Mosulu uprchlo přes 730.000 civilistů, což je více než třetina původní populace města.

Arabsko-kurdské povstalecké jednotky SDF zatím v Sýrii s podporou Spojených států obléhají město Rakka, poslední významnou baštu IS v Sýrii.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je neděle 22. dubna 2018

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď