Ohlasy na italské referendum: "Ne" ústavě neznamená "ano" populistům

foto Znak eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu. Ilustrační foto.

Řím/Tokio - Odmítnutí ústavních reforem v italském referendu nelze srovnávat s hlasováním o vystoupení Británie z Evropské unie. Řekl to dnes v Tokiu jeden z guvernérů Evropské centrální banky (ECB) François Villeroy de Galhau. Připustil ale, že výsledek nedělního italského referenda může být považován za zdroj nejistoty. Mnoho Italů, kteří nepodpořili ústavní reformu, nepodpoří v případných parlamentních volbách populistickou opozici. V komentáři k hlasování to dnes napsal britský list The Guardian.

"Nelze to přirovnávat k britskému referendu. Italský národ byl vyzván, aby hlasoval o vnitřní ústavní záležitosti, ne o členství v EU," řekl Villeroy, který je také guvernérem francouzské banky.

"Svět a Evropa zejména v roce 2016 zaznamenaly období velkých nejistot spojených s bezpečností, hrozbou teroristických útoků, s brexitem a nedávno s vítězstvím Donalda Trumpa v USA. Italské referendum lze chápat jako další zdroj nejistoty, ale nelze ho srovnávat s britským referendem." prohlásil Villeroy.

Další člen rady guvernérů ECB Ewald Nowotny řekl, že Itálie bude muset možná na záchranu některých bank použít veřejné fondy. "Rozdíl mezi Itálií a jinými zeměmi jako Německo a Rakousko je ten, že Itálie zatím bankám neposkytla zásadní státní pomoc ani banky nepřevzala. Nelze ale vyloučit, že stát bude nucen nějakým způsobem bankovní podíly převzít," řekl Nowotny, který stojí také v čele rakouské centrální banky. Eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky Pierre Moscovici řekl, že Řím má prostředky k tomu, aby i po referendu dokázal vyřešit stávající situaci bank.

Italský premiér Matteo Renzi ohlásil, že dnes podá demisi. Hodnota eura se po ohlášení výsledků propadla na dvacetiměsíční minimum a podle analytiků mohou Renziho rezignaci využít odpůrci integrace Evropské unie.

Villeroy, který hovořil na semináři v Japonsku, vyjádřil důvěru v odolnost eurozóny, čehož důkazem je podle něho ekonomický růst a posilování trhu práce.

ECB se sejde 8. prosince ve Frankfurtu a očekává se, že prodlouží program nákupu dluhopisů. Před konáním italského referenda bankovní zdroje sdělily agentuře Reuters, že je ECB připravena dočasně nákup italských vládních dluhopisů navýšit.

Renzi na noční tiskové konferenci řekl, že vládě oznámí svou rezignaci dnes odpoledne. Podle zatím neoficiálních výsledků voliči ústavní změny odmítli v poměru 60:40 procentům. Účelem navrhovaných reforem bylo zjednodušit politický systém, posílit Poslaneckou sněmovnu a omezit moc Senátu.

Italské "ne" ústavě neznamená "ano" populistům

Mnoho Italů, kteří hlasovali v nedělním referendu a nepodpořili ústavní reformu navrhovanou premiérem Matteem Renzim, nepodpoří v případných parlamentních volbách populistickou opozici. V komentáři k nedělnímu hlasování to dnes napsal britský list The Guardian. Vůdce populistického Hnutí pěti hvězd (M5S) Beppe Grillo už vyzval k uspořádání předčasných parlamentních voleb.

Matteo Salvini, který vede xenofobní Ligu severu, na výsledek referenda na twitteru reagoval slovy "viva Trump, viva Putin, viva Le Penová a viva Liga". Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová byla mezi prvními, kdo na hlasování v Itálii reagoval, a řekla, že italští voliči se "zřekli Evropské unie a Renziho".

Navzdory vysoké účasti v nedělním hlasování nebude podle britského listu snadné výsledek dešifrovat, a to bez ohledu na radost evropské krajní pravice.

Itálie se potýká s množstvím závažných problémů, které formálně nebyly tématem referenda - s migrací, v níž se Itálie cítí osamocena a zrazena zbytkem EU, s nevyřešenou bankovní krizí, vysokou nezaměstnaností a státním dluhem dosahujícím 132 procent HDP.

Porážka navrhovatelů referenda se dala předvídat, a to nejenom kvůli postoji Grilla nebo Salviniho, ale kvůli všeobecné opozici vůči Renzimu. Proti hlasovalo i mnoho levicových voličů.

Několik sdělovacích prostředků obvinilo M5S z dezinformační kampaně a část Renziho vlády vznesla podezření z ruského vlivu na italskou politiku. Grillovo hnutí obvinění ze šíření nepravdivých informací popřelo. Jeho organizace stejně jako Liga severu chtějí předčasné volby, protože předpokládají, že se přesvědčivý výsledek referenda odrazí i ve volbách do parlamentu v podobě hlasů pro krajní pravici.

To ale není tak jisté. Ústavní reformy, které chtěl Renzi prosadit, parlament schválil loni, kdy se premiér ještě těšil popularitě. V případě přijetí v referendu by italská ústava doznala zásadní změnu. Její původní podoba z roku 1948 měla hlavně zabránit tomu, aby se Itálie znovu ocitla v rukou fašistů.

Salvini i Grillo jsou zásadními odpůrci eura a obecně EU a je jasné, že mnoho Italů, kteří v neděli řekli Ne, ani jednu z těchto stran v parlamentních volbách nepodpoří. Byli sice lhostejní co se týče osudu Renziho, ale s rostoucím populismem nesouhlasí.

Hnutí pěti hvězd a Severní lize se nepochybně dostalo povzbuzení, které ale může vyústit ve spojenectví dvou tradičních stran - Renziho Demokratické strany a pravicové formace Vzhůru, Itálie Silvia Berlusconiho, které se budou snažit zabránit volebním ziskům populistů.

Stoltenberg: Referendum nemění postavení země v NATO

Výsledek italského referenda nijak neovlivňuje postavení této země v NATO, Itálie je nadále spolehlivý spojenec. Novinářům to dnes v Bruselu řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Výsledek referenda je podle Stoltenberga projevem vůle italského lidu. "A NATO je aliancí 28 demokracií. Referendum v Itálii je součástí demokratického procesu," podotkl. Itálie podle Stoltenberga v NATO hraje a dál bude hrát v mnoha ohledech klíčovou roli.

S Renzim se podle Stoltenberga dobře spolupracovalo při řešení problémů, kterým NATO čelilo jak v severní Africe a na Blízkém Východě, tak při hledání alianční odpovědi na chování Ruské federace.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je sobota 18. listopadu 2017

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď