Ode dneška lze volat v rámci EU za domácí ceny

foto Žena s mobilním telefonem na palubě letadla - ilustrační foto.

Praha - Ode dneška mohou zákazníci evropských operátorů, včetně těch z Česka, volat v jiných zemích Evropské unie za stejné ceny, jako doma. EU zrušila příplatky za roaming. Čeští operátoři T-Mobile a Vodafone nabízí volání z jiných evropských zemí za domácí ceny od neděle. O2 se k nim připojuje dnes.

Operátorům nejsou povolena omezení hlasových volání a textových zpráv, u dat má operátor poskytnout dostatečně velký objem v závislosti na ceně balíčku mobilních služeb. Nová pravidla předpokládají "přiměřené používání roamingových služeb", tedy v zásadě to, že zákazník svůj mobil používá více v domovské zemi než v zahraničí.

Pravidla platí ve všech zemích EU. Ve státech Evropského hospodářského prostoru (EHP), tedy v Lichtenštejnsku, na Islandu a v Norsku, bude roaming za domácích podmínek zaveden o něco později. Nebudou se naopak vztahovat například na Švýcarsko, které není v EU ani EHP, a cena minuty hovoru v zemi bude dál stát přes 30 korun.

Většina lidí tak bude mít domácí podmínky pro používání mobilů například na dovolené nebo při krátkodobé pracovní cestě do jiné země Evropské unie. Aktivovat by lidé nic neměli, o změnách se nejspíš dozvědí tak, že jim při cestě do zahraničí přijde textová zpráva s příslušným oznámením a operátor je informuje o změně jejich smluv v souvislosti s novými pravidly pro roaming. Pokud v souvislosti s tím oznámí operátor další změny ve smlouvě, má podle Evropské komise zákazník právo v případě nesouhlasu smlouvu bez sankce ukončit.

Roaming za domácích podmínek není podle právničky kanceláře Taylor Wessing Moniky Fürstové určen k trvalému využívání. "Pokud využíváte mobilní telefon více v zahraničí než doma, může vás mobilní operátor vyzvat k odůvodnění a případně vám také účtovat relativně nízký poplatek s pevně určenou horní hranicí," podotkla. Pokud však operátor poruší práva zákazníka týkající se roamingu za domácích podmínek, má zákazník právo iniciovat reklamační řízení a obrátit se i na příslušný regulační orgán, jimž je zpravidla národní telekomunikační úřad, tedy v Česku ČTÚ, dodala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

25°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď