Ochrnutý hrdina Perdedaj získá po letech české občanství

foto Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (vlevo) předala 12. ledna v Karlových Varech rozhodnutí o navýšení invalidního důchodu pro Gjona Perdedaje (vpravo), který se zastal ženy ohrožované lupičem a ochrnul. Deset let o navýšení invalidního důchodu pro Perdedaje marně žádal jeho advokát.

Karlovy Vary - Gjon Perdedaj z Kosova, který před 17 lety utrpěl vážná zranění při záchraně starší ženy v Praze, obdrží 24. května české občanství. Devětatřicetiletý muž žije už několik let v Karlových Varech a po útoku lupiče je dosud částečně ochrnutý a komunikovat zvládá pouze 50 až 100 českými slovy. Udělení občanství je výsledkem několikaleté snahy a Perdedajovi v mnoha věcech usnadní život, řekl ČTK jeho advokát Ronald Němec.

"Opatrovníci pana Perdedaje jsou v tuto chvíli z magistrátu města Karlovy Vary. Moc by si přál, aby to mohl být někdo z rodiny, bohužel jeho rodiče žijí v zahraničí a nemohou být opatrovníky v České republice. Ve chvíli, kdy on získá české občanství, má právo na sloučení rodiny," řekl Němec. Perdedajovi rodiče by tak mohli v Česku získat trvalý pobyt a opatrovnictví invalidního hrdiny převzít. Udělení občanství mu ale usnadní život i v dalších ohledech, například nebude muset absolvovat komplikovaná jednání při obnovení pasu nebo získávat povolení k trvalému pobytu.

Udělení občanství pro Perdedaje se podle Němce podařilo vyjednat zejména díky opakované prezentaci jeho příběhu v médiích. "Během posledních čtyř let jsem obvolal mnoho poslanců a senátorů. Ale největší sílu měl jednoznačně určitý mediální nátlak," řekl advokát. V minulosti už se pro invalidního muže podařilo uspořádat veřejnou sbírku, vyjednat přiznání a následné zvýšení invalidního důchodu nebo mu zařídit byt pro důstojné bydlení. Perdedaj dostal za hrdinství medaili Senátu ČR, je čestným občanem Karlových Varů a třikrát byl navržen na státní vyznamenání.

Jak Ronald Němec poznamenal, že z právního hlediska už prakticky dosáhl všeho, co pro Perdedaje mohl udělat. Za další úkol si tak klade najít pro něj vhodnou rehabilitaci. "V jeho zdravotním stavu došlo k určitému zlepšení. Ale velmi ho omezuje zejména nepohyblivá ruka. Bohužel se mi stále nepodařilo získat kontakt na odborníka, který by mu dovedl pomoci," řekl. Perdedajovo zranění v podstatě nemá v Česku obdoby, proto je hledání vhodné péče obtížné. Navzdory životním peripetiím Perdedaj podle advokáta neztrácí optimismus a za pomoc a zájem veřejnosti je velmi vděčný.

Gjon Perdedaj v září 2000 vynášel odpadky z restaurace, kde pracoval, když uviděl zloděje, který se snažil okrást seniorku. Vrhnul se po lupiči a chtěl ho zastavit, útočník ho ale napadl nožem a přeťal mu krční tepnu. Šestaosmdesátiletou ženu tak zachránil, sám ale na několik měsíců upadl do kómatu. Částečně ochrnul a má poškozena řečová centra v mozku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-3°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 11:00 -5°C

Celá předpověď