Obviněný starosta Chebu odstoupit nehodlá, koalice ho asi podrží

foto Starosta Chebu Petr Navrátil svolal 28. prosince mimořádnou tiskovou konferenci k situaci kolem jeho obvinění v kauze ROP Severozápad. Navrátil nehodlá odstoupit z funkce, jak chce opozice, svolá ale mimořádné zastupitelstvo.

Cheb - Starosta Chebu Petr Navrátil (zvolen za ČSSD), který byl obviněn v kauze ROP Severozápad, nehodlá odstoupit z funkce, jak ho vyzvala opozice. Na žádost třetiny zastupitelů ale svolá na 12. ledna mimořádné jednání zastupitelstva kvůli svému obvinění a dalšímu setrvání v čele města. Řekl to dnes novinářům. Dodal, že prostřednictvím svého právníka podal stížnost proti zahájení trestního stíhání. Městská koalice ČSSD, KSČM a ANO Navrátila ve funkci zřejmě podrží, zjistila ČTK.

"Státní zastupitelství ničí kariéry a životy lidí obviněními, která se často ukazují jako nepodložená. Hanbu tímto způsobenou již tito lidé nemají šanci ze sebe smýt. Ve stejné situaci jsem se ocitnul i já. Přestože se cítím naprosto nevinný, už na mé osobě navždy ulpí stín pochybností," uvedl Navrátil.

Podle místostarosty Zdeňka Hrkala (ANO) stále platí koaliční smlouva. "Ctíme presumpci neviny. Není důvod koaliční smlouvu měnit," řekl dnes novinářům.

Pro krajskou organizace ANO je ale obvinění starosty Chebu nadále závažným problémem. "Hnutí ANO respektuje koaliční smlouvu, ale ČSSD by měla podniknout kroky, aby nedošlo k poškození dobrého jména města Chebu v souvislosti se jmény politiků, kteří figurují jako obvinění v kauze ROP Severozápad," uvedl krajský předseda ANO Martin Hurajčík.

K odstoupení vyzvala Navrátila opozice. Podle Václava Jakla (Svobodní), který sám býval starostou Chebu, Navrátilovo setrvání ve funkci pověsti města škodí. V opozici jsou v třicetičlenném chebském zastupitelstvu Strana svobodných občanů, Volba pro město a ALTERNATIVA, Koalice pro Cheb a Sdružení ODS a nezávislých kandidátů. To však částečně s koalicí spolupracuje.

Navrátil byl obviněn spolu s dalšími 23 lidmi kvůli údajné manipulaci s projekty v Regionálním operačním programu Severozápad. Kvůli obvinění již dřív pozastavil své členství v ČSSD.

Z Karlovarského kraje byli z poškozování zájmů Evropské unie obviněni i bývalý zastupující ředitel úřadu regionální rady Jiří Červinka a z politiků dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD). Mezi obviněnými jsou také bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, která stejně jako Navrátil pozastavila členství v ČSSD. Dalšími obviněnými jsou mimo jiné bývalí vlivní členové ODS, někdejší senátor Alexandr Novák a podnikatel Daniel Ježek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je středa 13. prosince 2017

Očekáváme v 1:00 3°C

Celá předpověď