Obama: Rusko musí světové problémy řešit, nikoli vyvolávat

foto Italský premiér Matteo Renzi (vlevo) naslouchá proslovu amerického prezidenta Baracka Obamy.

Washington - Chování Ruska podkopává mezinárodní normy způsobem, na který musejí Spojené státy upozorňovat. Prohlásil to dnes Barack Obama při příležitosti poslední státní recepce ve funkci prezidenta USA, kterou v Bílém domě uspořádal pro italského premiéra Mattea Renziho.

"Považujeme Rusko za velkou, důležitou zemi s armádou, která je hned po té naší nejsilnější. Rusko musí být součástí řešení světových problémů, nikoli jejich iniciátorem," konstatoval prezident. Upozornil, že Moskva místo toho svým chováním "podkopává mezinárodní normy a pravidla", mimo jiné agresí na Ukrajině.

Obama rovněž využil příležitosti k útoku na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa za "lichotky", které Rusku adresoval a které jsou podle prezidenta v americké politice bezpříkladné. Ještě víc je ale prý Obama zaskočen způsobem, jakým republikánští politikové Trumpovi přitakávají.

Trump by měl rovněž přestat s "naříkáním" nad údajně zmanipulovanými prezidentskými volbami, řekl Obama. Nikdo podle prezidenta nemůže vážně tvrdit, že volby v USA jsou zfalšované. "Nikdy v životě jsem neviděl prezidentského kandidáta, který diskredituje volební proces ještě před hlasováním. Trump by měl přestat naříkat a měly by se snažit opatřit si nějaké hlasy," poznamenal šéf Bílého domu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

21°C

Dnes je neděle 20. srpna 2017

Očekáváme v 9:00 18°C

Celá předpověď