Obama a Abe uctili památku obětí japonského útoku na Pearl Harbor

foto Americký prezident Barack Obama a japonský premiér Šinzó Abe dnes společně v přístavu Pearl Harbor uctili památku obětí překvapivého japonského útoku z prosince 1941. Abe se stal prvním úřadujícím ministerským předsedou Japonska, který památník v Pearl Harboru navštívil.

Honolulu/Pearl Harbor (USA) - Americký prezident Barack Obama a japonský premiér Šinzó Abe dnes společně v přístavu Pearl Harbor uctili památku obětí překvapivého japonského útoku z prosince 1941. Abe se stal prvním úřadujícím ministerským předsedou Japonska, který památník v Pearl Harboru navštívil.

Pieta se uskutečnila v památníku, který je vybudován nad vrakem potopeného vojenského plavidla USS Arizona. U vstupu nejdříve uctili oběti chvílí ticha, poté Obama i Abe položili u pietního místa věnce. Oba také vhodili do vln nad vrakem okvětní lístky. Návštěva se odehrála bez projevů.

Japonský útok na základnu Pearl Harbor před 75 let si vyžádal životy zhruba 2400 amerických vojáků. V reakci na přepadení se Spojené státy zapojily do druhé světové války.

Japonský premiér na historické návštěvě americké základny Pearl Harbor na Havajských ostrovech za doprovodu prezidenta USA Baracka Obamy vyjádřil lítost nad oběťmi japonského útoku z prosince 1941.

"Prezidente Obamo, lide Spojených států a lide celé světa, jako premiér Japonsko vyslovuji upřímnou a věčnou soustrast těm, kteří zde ztratili životy," řekl Abe. Prohlásil rovněž, že válečné hrůzy se již nikdy nesmí zopakovat.

Současné spojenectví USA a Japonska, někdejších nepřátel z druhé světové války, označil Abe za alianci naděje pro budoucnost. Řekl, že svět právě nyní potřebuje ducha tolerance a sílu usmíření.

Obama prohlásil, že Abe historické gesto je připomínkou toho, že i ta nejhlubší válečná zranění mohou otevřít cestu k přátelství a trvalému míru. "Plody míru vždy převáží válečné drancování," řekl Obama. Dodal, že spojenectví Tokia a Washingtonu je nyní pilířem míru ve světě a že vztahy mezi oběma zeměmi nikdy nebyly silnější.

Japonský útok na základnu Pearl Harbor před 75 let si vyžádal životy zhruba 2400 amerických vojáků. V reakci na přepadení se Spojené státy zapojily do druhé světové války.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď