Novými členy rady ČNB jmenováni Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký

foto Prezident republiky Miloš Zeman (vpravo) jmenoval 17. května v Praze Vojtěcha Bendu (druhý zleva) a Tomáše Nidetzkého (třetí zleva) členy Bankovní rady České národní banky (ČNB) na šestileté funkční období. Zcela vlevo je guvernér ČNB Miroslav Singer.

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenoval novými členy bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendu (40) a Tomáše Nidetzkého (46). V bankovní radě nahradí od července guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena rady Kamila Janáčka. Singerovi končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován. Janáček byl jmenován členem rady tehdejším prezidentem Václavem Klausem k 1. červenci 2010.

Singerovi končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován. Janáček byl jmenován členem rady tehdejším prezidentem Václavem Klausem k 1. červenci 2010.

Ovčáček již dříve oznámil, že nového guvernéra jmenuje Zeman 25. května. Měl by se jím stát dosavadní člen bankovní rady Jiří Rusnok.

Benda je nyní poradcem bankovní rady v ČNB. Předtím působil jako hlavní ekonom v BH Securities a jako analytik ING Bank. Nidetzký působí v současnosti v pojišťovně NN (dříve ING). Předtím pracoval například v ČSOB pojišťovně nebo skupině České spořitelny. Ve skupině ING, mimo jiné jako šéf penzijního fondu, působil od roku 2003 do roku 2013 i Rusnok.

"Budoucí guvernér Rusnok po svůj bok do bankovní rady dostává loajálního spolupracovníka, se kterým sdílí ekonomické názory i pohled na problematiku fungování ČNB. Velmi pravděpodobně spolu budou tvořit pevný hlasovací blok v bankovní radě ČNB," uvedl k Bendovi analytik Komerční banky David Kocourek. Dodal, že jmenování Bendy i Nidetzkého je velký diplomatický úspěch Rusnoka, protože existují kandidáti, kteří mají loajálnější názory k názorům prezidenta Zemana.

V případě Nidetzkého bude podle Kocourka přínosem jeho dlouholetá zkušenost z pojišťovnického sektoru. "Je totiž jasné, že guvernér Rusnok se snaží do bankovní rady přinést někoho, ve spolupráci s kým bude umět čelit nové regulaci a výzvám v nových licenčních a povolovacích řízeních," upozornil.

Příští rok v únoru vyprší šestileté angažmá v bankovní radě Pavlu Řežábkovi a Lubomíru Lízalovi. Zemanovo první funkční období tak v bankovní radě přečkají pouze viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík, které na jejich druhé období jmenoval Václav Klaus v prosinci 2012. Zeman poprvé jmenoval nového člena sedmičlenné bankovní rady loni, kdy Evu Zamrazilovou vystřídal Rusnokem.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Bankovní rada je sedmičlenná. Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát.

Zeman: Hlavním důvodem pro jmenování členů rady byla odbornost

Hlavním důvodem pro jmenování Vojtěcha Bendy a Tomáše Nidetzkého členy bankovní rady ČNB byla odbornost. Při jmenování to uvedl prezident Miloš Zeman. Dalším důvodem byla podle prezidenta snaha vytvořit radu tak, aby v ní byli teoretici i praktičtí odborníci. Třetím důvodem byla podpora Jiřího Rusnoka, aby měl v radě jako guvernér blízké spolupracovníky.

Prezident už dříve oznámil, že nového guvernéra jmenuje 25. května. Dnes potvrdil, že jím bude dosavadní člen bankovní rady Rusnok. Rusnoka, Bendu a Nidetzkého spojuje dřívější společné působení ve skupině ING.

"U jmenování nových členů bankovní rady jsem se snažil o několik věcí. Tou první a nejdůležitější byla odbornost, která se nemusí vázat na názory prezidenta," uvedl Zeman. Druhým důvodem je podle Zemana to, že by rada měla být sestavena tak, aby v ní byli jak praktici, tak i makroekonomové. "A konečně třetí důvod, který otevřeně přiznávám, spočívá v tom, že Jiří Rusnok, kterého za několik dní budu jmenovat guvernérem, by neměl být jako kůl v plotě, ale měl by mít alespoň dva spolupracovníky, kteří přibližně sdílejí jeho názory," dodal Zeman.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

17°C

Dnes je úterý 25. dubna 2017

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď