Novým starostou Vsetína je lidovec Jiří Růžička, nahradil Čunka

foto Novým vsetínským starostou se 20. dubna stal Jiří Růžička z KDU-ČSL. Na snímku Růžička odpovídá na dotazy novinářům po jeho zvolení.

Vsetín - Novým starostou Vsetína se stal devětatřicetiletý Jiří Růžička (KDU-ČSL). Nahradil Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který rezignoval minulý týden. Růžička byl jediným kandidátem na starostu, hlasovalo pro něj 17 z 18 přítomných zastupitelů. Vsetín vede menšinová koalice lidovců a hnutí ANO a STAN, v jednadvacetičlenném zastupitelstvu má jen deset křesel. V opozici je ČSSD, Koalice pro otevřený Vsetín (KOV), ODS, komunisté a TOP 09.

Novým vsetínským starostou se 20. dubna stal Jiří Růžička (vlevo) z KDU-ČSL. Byl jediným kandidátem. Nahradil Jiřího Čunka (vpravo), který minulý týden rezignoval. Růžička od roku 2004 působil jako ředitel obecně prospěšné společnosti Elim Vsetín poskytující sociální služby, vede také Potravinovou banku ve Zlínském kraji. "Tyto aktivity hodlám v nejbližší době opustit. Pozice starosty je opravdu na celý úvazek," řekl dnes Růžička. Na dnešním zastupitelstvu nejdříve složil slib zastupitele, nahradil tak Čunka, který minulý týden rezignoval také na funkci zastupitele.

Růžička získal podporu napříč politickým spektrem, hlasovali pro něj všichni přítomní zastupitelé, pouze on se zdržel hlasování. Zastupitelka Taťána Valentová Nersesjan (ČSSD), která byla dříve krajskou radní zodpovědnou za sociální oblast, vyzdvihla jejich dřívější spolupráci. Stejně se vyjádřila Iveta Táborská z ODS. "Známe jeho práci, myslíme si, že to bude dobrá volba pro Vsetín," uvedla Táborská.

Nový starosta se nyní podle svých slov nejdříve seznámí s chodem úřadu i rozpracovanými projekty. Za největší priority považuje změnu prostoru kolem nádraží a městského úřadu.

Čunek byl v roce 2014 coby lídr vítězných lidovců zvolen starostou až na třetí pokus, hlasovalo pro něj 16 z 21 přítomných zastupitelů. Zvolení starosty a rady tehdy umožnila dohoda s KOV, kterou tvoří Strana zelených, Piráti a občanské sdružení Vsetínské fórum.

Čunek svou rezignaci avizoval již loni po úspěchu v krajských volbách, které lidovci vyhráli a Čunek se stal hejtmanem. Je také senátorem za Vsetínsko. Navíc nevyloučil, že se na květnovém sjezdu strany bude ucházet o křeslo předsedy celostátní KDU-ČSL. Odstoupení z funkce starosty však odkládal, odůvodňoval to také komplikací velkého projektu úpravy prostoru před vsetínským nádražím.

Minulý týden v úterý bylo jednání zastupitelstva přerušeno a ve čtvrtek se měli zastupitelé sejít znovu a zvolit nového starostu. Přišlo jich však jen šest a zastupitelstvo proto nebylo usnášeníschopné. Někteří opoziční zastupitelé kritizovali způsob přerušení úterního jednání a avizovali, že se čtvrtečního jednání nezúčastní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

-4°C

Dnes je neděle 25. února 2018

Očekáváme v 5:00 -9°C

Celá předpověď