Nový kouč Jablonce Frťala nevzdává boj o pohárové příčky

foto Trenér Zdenko Frťala na tréninku.

Jablonec nad Nisou - Nový trenér jabloneckých fotbalistů Zdenko Frťala je natěšený na první angažmá v české nejvyšší soutěži. Udělá maximum pro to, aby ambiciózní klub po nepovedeném podzimu na jaře pozvedl, a nevzdává ani boj o pohárové příčky, i když Severočeši ztrácejí na čtvrtý Liberec devět a na pátou Slavii šest bodů.

"Jsem plný očekávání. Není trenéra, který by se netěšil na první angažmá v lize. Tlak tu bude určitě. S tím jsem do Jablonce šel, že tohle bude trochu jiný svět, než na který jsem byl zvyklý," řekl novinářům na startu přípravy Frťala.

Pětačtyřicetiletý kouč v minulé sezoně dovedl Varnsdorf k druhému místu ve druhé lize, ale klub se postupu do nejvyšší soutěže vzdal. V létě zamířil na Slovensko, jenže na lavičce Podbrezové vydržel pouze devět kol, poté kvůli špatným výsledkům skončil. V závěru podzimu se vrátil do Varnsdorfu, ale zanedlouho opět odešel, tentokrát do Jablonce.

"Když jsem odjížděl z domova, myslel jsem na to, co jsem se toho za poslední půlrok nastěhoval. To asi málokdo. Ale všechno se to seběhlo nečekaně. Když jsem se po části podzimu objevil zpátky ve Varnsdorfu, nikdo nepředpokládal, že se situace vyvine takhle," uvedl Frťala.

Je přesvědčený, že se Jablonec na jaře zvedne. "Určitě nemá kádr na pozice, na kterých se nachází. Jablonec určitě patří na vyšší příčky, než kde teď je," konstatoval Frťala.

Nevzdal ani boj o pohárové pozice. "V tříbodovém systému je možné všechno. Určitě neskládáme zbraně, to ani náhodou. Pořád je před námi 14 kol, kde se dá získat spousta bodů," řekl kouč. Jablonec je navíc stále ve hře v domácím poháru. "To je určitě reálnější cesta dostat se k pohárům. Jsme si toho vědomi," dodal.

Nechtěl příliš hodnotit, proč se Jablonci, který před sezonou vyhlásil boj o nejvyšší pozice, podzim tak nepovedl. "Absolutně mi nepřísluší se vyjadřovat k tomu, co se tu odehrávalo na podzim. O dovolené jsem viděl všechny zápasy Jablonce. Co jsem zanalyzoval, si nechám zatím pro sebe. Obeznámím s tím kluky," řekl Frťala.

Nepočítá s tím, že by se kádr výrazněji měnil. "Během přípravy budeme muset najít vhodné lídry, vůdčí typy. Je to o tvrdé práci. Chci, abychom si jeden druhého vážili a respektovali se. To je taková jednoduchá věta, která podle mě vystihuje všechno," konstatoval Frťala.

O herním systému zatím s hráči příliš nemluvil. "Je to první trénink, máme dostatek času. Každopádně nejsem typ trenéra, který se zaměří na jeden herní styl. Věřím, že jsou tu natolik inteligentní hráči, že pochopí moje myšlenky. Určitě dneska neřeknu, že budeme hrát rozestavení 4-2-3-1 nebo 4-1-4-1. Doba se posouvá, čím více stylů budou hráči schopni pojmout a praktikovat, tím bychom měli mít náskok před soupeři," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

13°C

Dnes je pondělí 24. října 2016

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď