Nové finále SP poběží i tři čeští lyžaři včetně Bauera

foto Lukáš Bauer na tiskové konferenci.

Gatineau (Kanada) - Obdoba Tour de Ski obstará finále Světového poháru v běhu na lyžích. Osmietapové Ski Tour Kanada se zúčastní od úterý 1. března do soboty 12. března i trojice českých reprezentantů Petr Nováková, Martin Jakš a Lukáš Bauer, pro kterého to bude teprve druhý start v tomto ročníku seriálu. Favorité na celkové vítězství jsou jasní, norští vládci sezony Therese Johaugová a Martin Johnsrud Sundby.

Ski Tour Canada je novinkou. Ve dvanácti dnech čeká lyžaře osm etap na čtyřech místech - tři sprinty, dva stíhací závody, skiatlon, klasický závod s hromadným startem a individuální bruslařský závod. Na konci příštího týdne tak bude jasné, kdo ovládl miniseriál, ale i celkové pořadí Světového poháru.

Bauer se celou sezonu potýká s následky zlomeniny žeber a dosud se v SP objevil pouze při domácím závodu v Novém Městě na Moravě. Uvažoval o startu v Lahti, nakonec ale vzdal také tuto cestu. Finální přípravu absolvoval doma na Božím Daru a na Fichtelbergu. "Jsem na tom určitě lépe než před Lahti. Trénoval jsem do poslední chvíle," uvedl v tiskové zprávě.

Těší se hlavně na distanční závody, i proto pomýšlí spíš na jednorázový výsledek než na úspěch v celé tour. "Realita letošní zimy je bohužel zcela odlišná od plánů, takže jdu do toho s tím, že musím být připravený i na boj o trochu jiné umístění, než bych si přál. Ale to dělá závodníka závodníkem, že se nevzdává, když to nejde. Můžu jenom překvapit," řekl vicemistr světa na 50 km. "Vyhlížím hlavně oba klasické závody. Tam bych měl být schopný předvést trochu lepší výsledek než v bruslení."

Formát závodů je podobný jako Tour de Ski, avšak chybí závěrečný výjezd do sjezdovky. Jedná se spíš o soubor několika standardních závodů SP. Bauer bude muset nastoupit i do neoblíbených sprintů, aby mohl jet distanční závody. "Takže je jasné, že to bude bolet," uvedl.

Nováková má za sebou úspěšný start na mistrovství světa do 23 let, kde vybojovala bronzovou medaili. Po návratu byla doma jediný den. V pátek přiletěla z Rumunska do Prahy a hned v sobotu ráno vyrazila do Kanady. "Ještě před odletem na světový šampionát jsem si musela uvědomit, jak to všechno bude, sbalit si rovnou i do Kanady a hlídat, abych měla povolenou váhu do letadla," řekla Nováková. "Ale úspěch na mistrovství světa mě nakopl, je to také zvýšení sebedůvěry," uvedla.

Jakš odjel do Kanady už minulý týden ve čtvrtek po závěrečné přípravě na Šumavě. "Podmínky na Šumavě nebyly na začátku úplně ideální, ale pak se to zlepšilo," uvedl Jakš, který je na 41. místě v průběžném pořadí Světového poháru nejlepším českým mužem.

Program Ski Tour Canada:

1. března - sprint volnou technikou (Gatineau), 2. března - závod s hromadným startem na 13 km (ženy) a 20 km (muži) klasickou technikou (Montreal), 4. března - sprint volnou technikou (Québec), 5. března - stíhací závod na 10 km (ženy) a 15 km (muži) volnou technikou (Québec), 8. března - sprint klasickou technikou (Canmore), 9. března - skiatlon (Canmore), 11. března - závod na 10 km (ženy) a 15 km (muži) volnou technikou (Canmore), 12. března stíhací závod na 10 km (ženy) a 15 km (muži) klasickou technikou (Canmore).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

10°C

Dnes je čtvrtek 23. února 2017

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď