NHL chce v Číně zakořenit a dostat hokej do středu zájmu

foto Logo hokejové NHL - ilustrační foto.

Šanghaj - Sto let po založení se kanadsko-americká NHL představí na čínské půdě. V hlavních rolích při této události budou hokejisté Los Angeles a Vancouveru. Kings sehrají proti Canucks dva přípravné duely v Šanghaji a Pekingu. Jen u nich by ale nemělo zůstat, vedení NHL má s čínským trhem ambiciózní plány.

"Nechceme, aby šlo o jednorázovou akci. Naším úmyslem je vytvořit pravidelnou událost, která se bude konat každý rok nebo alespoň velmi pravidelně," uvedl zástupce komisionáře NHL Bill Daly. První zápas se odehraje ve čtvrtek v Šanghaji, o dva dny později se hokejová show přesune do čínské metropole Pekingu.

NHL už asijský trh premiérově okusila v roce 1997, kdy se v Tokiu dvakrát představily Anaheim s Vancouverem. V Japonsku se NHL objevila ještě o rok později a zatím naposledy v roce 2000. Ve všech třech případech šlo o duely základní části.

Soutěž ale o zemi vycházejícího slunce ztratila zájem. "Tehdy jsme se pravděpodobně nenacházeli v pozici, kdy jsme byli schopní vytvořit si na japonském trhu opravdové zázemí s respektem k hokeji," uvedl Daly. "Rozdíl teď spočívá v tom, že jako liga a byznys máme schopnosti zakořenit v Číně a dostat hokej do středu zájmu," věří Daly, působící ve funkci od roku 2005.

"Doufáme, že dva týmy NHL s nejlepšími hráči na světě vzbudí pozornost a nadšení. Uvědomujeme si ale, že jde o nepopsaný list papíru," doplnil Daly.

Úspěch přípravných zápasů bude pro proniknutí NHL na čínský trh důležitý. "Doufáme, že prodáme slušný počet vstupenek. Předvedeme co nejlepší představení, aby šlo v budoucnu o pravidelnou akci. Snažíme se něco vybudovat. Podle nás ještě nejsme hotovi. Zatím jsme ve fázi prvotního procesu," uvedl David Proper, viceprezident NHL pro média a mezinárodní strategii.

Potenciál Číny si dobře uvědomuje i švédský kapitán Vancouveru Henrik Sedin. "Jde o velký trh. A pokud se nám tamní obyvatele podaří přitáhnout k naší značce a sportu, bude to pro nás velmi důležité. Hokej je v Číně celkem velká záležitost, v Kontinentální lize mají tým a neustále rostou, takže je podle mě pro naši ligu dobré, že na tamní trh vstupuje," řekl útočník Canucks.

Prvotní dojmy hokejistů po příletu do Číny byly velmi pozitivní. "Můžete vidět na lidech nadšení z toho, že jsme tady. Sami jsme také natěšení," poznamenal obránce Vancouveru Ben Hutton.

Také ostatní považují možnost odehrát zápasy v nejlidnatější zemi světa za výjimečný zážitek. "Kdoví, jestli se sem vůbec někdy vrátíme," prohlásil brankář Kings Jeff Zatkoff. "Všichni jsou nadšení, když už za sebou máme let. Řekl jsem spoluhráčům, aby mě plácli a probudili, pokud budu unavený, protože jsme tu jenom na týden, takže toho musíme pořádně využít," dodal Zatkoff.

V sezoně nepůjde o jediné souboje NHL mimo území Severní Ameriky. Po šesti letech se soutěž vrátí na evropský kontinent, kde se 10. a 11. listopadu ve Stockholmu utkají týmy Colorada a Ottawy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 18. června 2018

Očekáváme v 1:00 17°C

Celá předpověď