Neutrální sportovci mají šanci na zlato v hokeji či krasobruslení

foto Mistrovství Evropy v krasobruslení: ženy - volné jízdy, 27. ledna v Ostravě. Vítězka Jevgenija Medveděvová z Ruska.

Lausanne (Švýcarsko) - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zakázal v úterý Rusku účast na olympijských hrách v Pchjongčchangu, vybraní ruští sportovci budou moci přesto usilovat o medaile jako neutrální. Velké šance na zisk cenných kovů budou mít v hokeji, krasobruslení či biatlonu.

Rusové budou na ZOH 2018 startovat jako "olympijští sportovci z Ruska (OAR)" bez státních symbolů na dresech a pod olympijskou vlajkou. V případě jejich vítězství se bude hrát olympijská hymna. O účasti ruských sportovců bude rozhodovat zvláštní komise MOV, jež pozve do Pchjongčchangu pouze "čisté" sportovce podle svých standardů. V Koreji by tedy neměli startovat například ti sportovci, kteří za sebou mají trest za doping.

HOKEJ

Rusko již pod olympijskou vlajkou zlato získalo. V roce 1992 krátce po rozpadu Sovětského svazu vyhrál tým složený z hokejistů z postsovětských zemí turnaj v Albertville. Tehdy se nejednalo o trest, ale o nejjednodušší řešení v chaotické politické situaci.

V Pchjongčchangu bude mít další ruský neutrální tým šanci na Albertville navázat, zvlášť při absenci hráčů z NHL, jež oslabí především tradičního rivala Kanadu. Jedna z největších ruských hvězd Ilja Kovalčuk, jenž po odchodu ze zámoří hraje za Petrohrad, chce v Koreji v neutrálním týmu startovat. "Rozhodně musíme jet," řekl ruským médiím po úterním verdiktu MOV.

Teoretickou šanci na bronz za dlouholetými suverénkami z Kanady a USA mají i ruské hokejistky. Jejich start ovšem není jistý, neboť se o nich také mluvilo v souvislosti s manipulací se vzorky během OH v Soči.

KRASOBRUSLENÍ

Rusko vyslalo na zasedání do Lausanne v delegaci jedinou sportovkyni, dvojnásobnou mistryni v krasobruslení Jevgeniji Medvěděvovou. Ta před verdiktem tvrdila, že by nemohla závodit jako neutrální sportovkyně, po rozhodnutí MOV už byla diplomatičtější.

Pokud do Koreje pojede, bude patřit k velkým medailovým kandidátkám, stejně jako například sportovní dvojice Jevgenija Tarasovová, Vladimir Morozov.

SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ

Rusko nikdy nepatřilo k velmocím v alpském lyžování. Bez šance na medaili však není slalomový specialista Alexandr Chorošilov, jenž žije ve Švýcarsku. V roce 2015 vyhrál jako první Rus od roku 1981 závod Světového poháru a z minulé sezony má na kontě tři umístění na stupních vítězů.

BĚH NA LYŽÍCH

Ruské běžecké hvězdy kolem Alexandra Legkova byly kvůli dopingu diskvalifikovány ze ZOH v Soči. Rusko tak přišlo o čtyři z pěti medailí. Nepotrestán zůstal jen Ilja Černousov, jenž doběhl třetí v závěrečném maratonu na 50 km a měl by se po diskvalifikaci krajanů Legkova a Maxima Vylegžanina posunout na první pozici.

O medaile v Pchjongčchangu by mohla bojovat nová generace běžců vedená Sergejem Usťugovem, který na letošním MS získal pět medailí. Distanc pro běžce ze Soči však podle všeho oslabí Rusko ve štafetových disciplínách, jež tvoří třetinu programu.

BIATLON

Podle kritérií MOV by Rusko mohlo v Koreji mít ve svém nejsledovanějším zimním sportu téměř kompletní tým. Rusko přišlo o dvě biatlonové medaile ze Soči a tři členky štafety byly diskvalifikovány, ale už ukončily kariéru.

V Pchjongčchangu bude moci startovat držitel sedmi medailí z MS Anton Šipulin. MOV by naopak mohl zakázat účast Alexandru Loginovovi, jenž se v minulé sezoně vrátil po dvouletém distanci za doping a na MS pomohl štafetě k bronzu.

BOBY

Ruští bobisté přišli kvůli dopingu o dvě zlata ze Soči a sedm jich bylo diskvalifikováno. Mezi nimi Alexandr Kasjanov, pilot dvojbobu a čtyřbobu a nástupce distancovaného šampiona ze Soči Alexandra Zubkova. Ten je nyní šéfem Ruské bobové federace a dohlíží na přípravu sportovců, což v očích MOV nejspíš ruskému bobovému sportu na důvěryhodnosti nepřidá.

SKELETON

Rusko mohlo pro Pchjongčchang počítat s vítězem ze Soči Alexandrem Treťjakovem a bronzovou medailistkou Jelenou Nikitinovou, oba však byli v listopadu distancováni. Jako neutrální sportovec by mohl startovat Nikita Tregubov, jenž byl před týdnem druhý v závodě SP ve Whistleru.

RYCHLOBRUSLENÍ

Dopingový prohřešek z minulosti může připravit o start v Pchjongčchangu hvězdného Denise Juskova. Trojnásobný mistr světa na 1500 m dostal v roce 2008 čtyřletý distanc za pozitivní test na marihuanu, což není látka na zvýšení výkonnosti. Mimo hru je Olga Fatkulinová, které MOV odebral stříbro ze závodu na 500 m v Soči.

Na korejské půdě se však bude moci představit šestinásobný olympijský vítěz v rychlobruslení na krátké dráze Viktor An, jenž přešel do ruské reprezentace poté, co se nevešel do týmu své rodné Koreje pro ZOH 2010.

SNOWBOARDING

Medaile ze Soči budou moci obhajovat manželé Aljona Zavarzinová a naturalizovaný Rus Vic Wild, jenž na minulé ZOH vyhrál slalom i obří slalom. Zavarzinová byla třetí v paralelním obřím slalomu.

Teoretické šance na medaile mají Rusové i v Big Airu či snowboardcrossu.

DALŠÍ SPORTY

Podle papírových předpokladů nebudou "olympijští sportovci z Ruska" patřit mezi medailové kandidáty ve skocích na lyžích a severské kombinaci, outsidery budou také v akrobatickém lyžování, saních a ženském curlingu.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK