Německo začalo obhajobu porážkou, ztratila i Brazílie

foto Švýcarský fotbalista Steven Zuber (vlevo) dává gól Brazílii.

Moskva - Fotbalisté Německa zahájili obhajobu titulu mistrů světa překvapivou porážkou 0:1 s Mexikem. Ve svém úvodním vystoupení na šampionátu v Rusku propadali v obraně a po jednom z brejků je potrestal Hirving Lozano. Ztratil i další favorit Brazílie, která ve skupině E neudržela vedení a remizovala 1:1 se Švýcarskem. Skupinu tak vede Srbsko, které zvítězilo nad Kostarikou 1:0 gólem Aleksandara Kolarova z přímého kopu.

V historii se dosud jen třikrát stalo, že obhájce začal šampionát porážkou. A to v případě Argentiny v roce 1990, Francie v roce 2002 a Španělska na minulém turnaji v Brazílii. Nyní se nečekaně přidali Němci.

"Začátek nám nevyšel a teď musíme vyhrát zbylé zápasy. Jsem přesvědčen, že na to máme. Musíme se tomu postavit čelem, protože turnaj je ještě dlouhý," řekl trenér Německa Joachim Löw. "Teď jsme pod tlakem a víme, že musíme ve zbylých dvou zápasech získat šest bodů," přidal záložník Toni Kroos.

Němci se sice snažili od začátku diktovat tempo, ale po ztrátách míče měli velké problémy s rychlým přechodem Mexičanů do útoku. A v 35. minutě je za to soupeř ztrestal, když při brejku našel Hernández nabíhajícího Lozana a křídelník PSV Eindhoven po zasekávačce na Özila propálil Neuera na bližší tyč.

Ani největšímu favoritovi Brazílii nevyšel vstup do turnaje podle představ, přestože ve 20. minutě ji do vedení poslal Philippe Coutinho parádní střelou z dálky. Pět minut po přestávce ale nečekaně srovnal Steven Zuber hlavou po rohovém kopu. V závěru "Kanárci" zahodili řadu gólových šancí.

Nerozhodně skončil i jediný předchozí vzájemný souboj na MS v roce 1950. Brazílie na světových šampionátech ztratila v úvodním zápase body poprvé od roku 1978, po devíti utkáních. V letošním roce poprvé nezvítězila. Švýcaři potvrdili aktuální dobrou formu a posedmé za sebou neprohráli.

Vyrovnané utkání mezi Srbskem a Kostarikou rozhodl v 56. minutě srbský kapitán Kolarov krásným gólem z přímého kopu z 25 metrů. "Ten přímák přišel v důležité chvíli. Věděl jsem, že pokud to trefím, mohu tím změnit celý zápas. Přesně to jsem udělal a jsem za to rád," konstatoval obránce AS Řím Kolarov.

Středoamerický čtvrtfinalista minulého šampionátu na MS prohrál poprvé po pěti utkáních. V dalších zápasech budou Kostaričané hrát s Brazílií a Srbové rovněž v pátek se Švýcarskem.

Nedělní zápasy MS:

Skupina E:

Kostarika - Srbsko 0:1 (0:0)

Branka: 56. Kolarov. Rozhodčí: Diedhiou - Camara, Samba (všichni Sen.) - Turpin (video, Fr.). ŽK: Calvo, Guzmán - Ivanovič, Prijovič. Diváci: 41.432.

Kostarika: Navas - Gamboa, Acosta, González, Duarte, Calvo - Venegas (60. Bolaňos), Guzmán (73. Colindres), Borges, Ruiz - Ureňa (67. Campbell). Trenér: Ramírez.

Srbsko: Stojkovič - Ivanovič, Milenkovič, Tošič, Kolarov - Matič, Milivojevič - Tadič (83. Rukavina), Milinkovič-Savič, Ljajič (70. Kostič) - Mitrovič (90. Prijovič). Trenér: Krstajič.

Brazílie - Švýcarsko 1:1 (1:0)

Branky: 20. Coutinho - 50. Zuber. Rozhodčí: Ramos - Torrentera, Hernández (všichni Mex.) - Valeri (video, It.). ŽK: Casemiro - Lichtsteiner, Schär, Behrami. Diváci: 43.109.

Brazílie: Alisson - Danilo, Silva, Miranda, Marcelo - Casemiro (60. Fernandinho), Paulinho (67. Augusto) - Willian, Coutinho, Neymar - Gabriel Jesus (70. Firmino). Trenér: Tite.

Švýcarsko: Sommer - Lichtsteiner (87. Lang), Schär, Akanji, Rodriguez - Behrami (71. Zakaria), Xhaka - Shaqiri, Dzemaili, Zuber - Seferovic (80. Embolo). Trenér: Petkovic.

1. Srbsko 1 1 0 0 1:0 3
2. Brazílie 1 0 1 0 1:1 1
  Švýcarsko 1 0 1 0 1:1 1
4. Kostarika 1 0 0 1 0:1 0

Skupina F:

Německo - Mexiko 0:1 (0:1)

Branka: 35. Lozano. Rozhodčí: Faghaní - Sochandán, Mansúrí (všichni Írán) - Irrati (video, It.). ŽK: Müller, Hummels - Moreno, Herrera. Diváci: 78.011.

Německo: Neuer - Kimmich, Boateng, Hummels, Plattenhardt (80. Gomez) - Kroos, Khedira (60. Reus) - Müller, Özil, Draxler - Werner (86. Brandt). Trenér: Löw.

Mexiko: Ochoa - Salcedo, Ayala, Moreno, Gallardo - Herrera - Layún, Guardado (74. Márquez) - Vela (58. Álvarez), Hernández, Lozano (66. Jiménez). Trenér: Osorio.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK