Největší vltavská půjčovna lodí Ingetour investuje do chatek

foto Ilustrační foto - Vodáci si užívají horkého počasí při sjíždění Vltavy v Českém Krumlově. Na řadě míst Česka 6. května padly teplotní rekordy.

Český Krumlov - Firma Ingetour, která provozuje největší půjčovnu lodí a čtyři kempy na toku Vltavy z Vyššího Brodu do Českého Krumlova, rozšíří na příští sezonu ubytovací kapacity. Trendem u vodáků je spát pod střechou, v chatkách a ubytovnách. Firma ročně investuje deset až 15 milionů. ČTK to řekl její manažer Pavel Mačuda.

Ingetour, jíž v letošní sezoně stouply tržby až o deset procent, má na řece deset loděnic, vlastní asi 1000 lodí. V sezoně dopravuje vodáky podél řeky v deseti autobusech a několika dodávkách. Denně odbaví tisíce lidí. Provozuje kempy ve Vyšším Brodě, Nahořanech (U Fíka), Vltavan v Českém Krumlově, kemp v Rožmberku s kapacitou 100 lidí a tábořiště v Lenoře.

"V posledních letech je trendem ubytování pod střechou, už to není ta romantika splouvání se stanem a spacákem. Dnes si vezmete batůžek, kde jsou trenýrky, ponožky, peněženku a jedete na výlet. Lidé stále víc a víc žádají stany s podsadou, dřevěné chatky nebo dokonce i ubytovny s plným zázemím, to znamená záchod, sprcha na pokoji," řekl Mačuda.

Firma, která jen do nákupu lodí, pádel a vest investovala loni 3,5 milionu Kč, se tomu přizpůsobuje. V posledních letech rozšířila kapacity v ubytovnách, příští rok chce zvětšit počet chatek ve Vyšším Brodě i U Fíka, kde přikoupila pozemek. "Velká poptávka klientely je v poslední době o chatky. Trendem je, že kapacity, které máme rychle vybukované brzy zjara, jsou chatky, ubytovny a podsadové stany. Klient je línější a línější, dřevo koupí v kempu, bagáž si nechá převézt," řekl Mačuda.

Někteří vodáci jsou ochotni zaplatit za jednu noc i 350 korun. Růst tržeb v řádu pěti až deseti procent (čísla firma neuvedla) ovlivnilo i to, že některé položky Ingetour zdražila. Mění se složení klientů.

"Zahraniční turisté, kteří si půjčí loďku na jeden den, zaplatí jiný peníz, než když jede turista na vícedenní pobyty," řekl Mačuda a dodal, že firmě pomohlo i sucho na ostatních řekách, takže se vodáci přesunuli na Vltavu. "Řeka byla ve špičkách tak plná, že byste ji málem přešel suchou nohou," řekl Mačuda. Čísla neuvedl, kapacita kempu Vyšší Brod je 800 míst.

Ingetour, za níž stojí podnikatel Miloš Pavelec, zaměstnává kolem 30 lidí, v sezoně pětkrát tolik. Tábořiště Pod hrází ve Vyšším Brodě má pronajaté od města, koncem října vyhrála firma výběrové řízení na další propachtování. Nyní Ingetour platila roční nájemné milion korun, nově to bude 1,8 milionu Kč. ČTK to řekl starosta Milan Zálešák (Vyšší Brod I). Firma chce na tábořišti také rozšířit terasu nad řekou, zvažuje točnu pro auta, chce rovněž postavit prádelnu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je pondělí 20. srpna 2018

Očekáváme v 13:00 32°C

Celá předpověď