Největší odměna Soukalové? Že pozítří už bude po sezoně doma

foto Česká biatlonistka Gabriela Soukalová s malým křišťálovým glóbem za celkové vítězství ve stíhacích závodech SP.

Chanty-Mansijsk (Rusko) - Po medailově nevydařeném mistrovství světa v Oslu biatlonistku Gabrielu Soukalovou přepadl pesimismus, na Sibiři v Chanty-Mansijsku na její tváří už znovu zářil úsměv. Povedený čtvrteční sprint při finále Světového poháru jí vlil novou sílu do žil, dnešní stíhací závod dotáhla úspěšně k zisku velkého křišťálového glóbu.

Šestadvacetiletá česká reprezentantka před dnešním závodem nepočítala body, vedení výpravy ano. Celkové vítězství bylo blízko, stačilo, aby jediná její soupeřka Marie Dorinová Habertová nevyhrála, nebo aby Soukalová byla alespoň devátá. "Řekli mi to před závodem. Ale mě to v tu chvíli přišlo jako něco nesplnitelného," řekla MF Dnes a deníku Sport Soukalová.

Možná i proto byla před závodem nervózní. "Skoro jsem se nemohla najíst. Kdysi jsem měla závody na háku, nebo jsem byla mnohem větší flegmatik než ostatní tady, ale dneska to bylo úplně jiné. Já si připadala před startem jako housenka pod kolem, tak stísněná jsem byla. Cítila jsem hrozný tlak," přiznala. "Ale podařilo se mi to udržet, že potřebuju být vyklidněná a nerozptylovat se zbytečně kolem," pochválila se.

Vinou nervozity nicméně udělala chybu hned v první střelbě. "Ale jsem ráda, že jsem se tím nenechala vykolejit. Byla to pro mě jedna z nejtěžších zkoušek sezony. Emocionálně velmi náročná," upozornila Soukalová.

Srovnala se i s tím, že druhou položku začala netradičně střílet od prostředka. "Od nervů se mi třásly ruce," přiznala. "Musela jsem udělat něco jinak, hned jsem se zklidnila," uvedla.

Během závodu nikdy nejela sama, vždy se mohla za někým vyvézt, dokonce jednu chvíli jela i s Dorinovou Habertovou. "Nemusela jsem nikoho táhnout za sebou, to mi ušetřilo síly. Už první kolo jsem jela za holkama," podotkla.

Před poslední položkou tušila, že může udělat i chybu a stejně o pohár nepřijde. "Snažila jsem se jí vyvarovat, ale nervozita sehrála roli a jedna chybička se mi tam vloudila," konstatovala. To ale nehrálo nakonec roli. "Spíš jsem měla dneska štěstí, protože při předchozí položce vestoje jsem střílela podle mě samé kalibry," komentovala těsné rány při třetí střelbě.

Když vybíhala z posledního trestného kola, věděla, že je celkovou vítězkou Světového poháru. "Po startu jsem byla hrozně unavená, ale během závodu se to zlepšovalo. Ve třetím kole jsem si začala připadat dobře a v posledním už jsem tušila, že do pětky budu," řekla.

Nemusela se tak spoléhat na to, že Dorinová Habertová nevyhraje. "Nejhorší je, když začnete příliš sledovat nějakého závodníka, na kterého musíte jet. Protože pokud se začnete koncentrovat na někoho jiného, ztratíte kontrolu nad sebou," poznamenala Soukalová. "Tak jsem se snažila soustředit na sebe, ať si tam všichni třeba jezdí po rukou," doplnila.

Soukalovou mrzí, že vedení mezinárodní federace IBU zrušilo tradiční slavnostní galavečer, při kterém se glóby každoročně předávaly. "Mrzí mě to, to je docela smůla," litovala. Odmění se proto alespoň dobrý jídlem. "A největší odměna pro mě je, že pozítří už budu doma," těšila se.

K malému glóbu za sprint a stíhací závod může Soukalová v neděli přidat i další za závod s hromadným startem. V čele průběžného hodnocení disciplíny vede, ale na Dorinovou Habertovou má náskok pouhých pět bodů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

10°C

Dnes je středa 22. února 2017

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď