Nejméně 75 mrtvých a 150 zraněných při atentátu v Pákistánu

foto Pákistánští policisté na místě teroristického útoku

Islámábád - Při sebevražedném útoku v súfistické svatyni v jižním Pákistánu dnes zemřelo nejméně 75 lidí a více než 150 dalších osob bylo zraněno. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní policii. K útoku se přihlásil Islámský stát (IS) prostřednictvím agentury Amak, se kterou islamisté spolupracují.

Pieta za oběti teroristického útoku v Pákistánu.Dnešní útok je nejkrvavějším ze série pumových útoků tohoto týdne v Pákistánu. Předtím místní odnož Talibanu a další islamistické ozbrojené skupiny pohrozily novou ofenzivou. IS působí převážně na Blízkém východě, v posledních letech ale sílí i jeho přítomnost v Pákistánu.

Útoky zpochybňují dojem zlepšující se bezpečnostní situace v zemi. Jsou zároveň označovány za důkaz, že ozbrojenci stále představují vážnou hrozbu pro Pákistán, zemi se 190 miliony obyvatel, která disponuje jadernými zbraněmi.

Nejnovější atentát odsoudil pákistánský premiér Naváz Šaríf, který slíbil, že neustane v boji proti islámským ozbrojencům útočícím na vládu, soudní systém a na všechny, kdo se neztotožňují s jejich striktní interpretací sunnitského islámu.

Útočník vstoupil do súfistické svatyně Lal Šáhbáz Kalandar v provincii Sindh v době, kdy se tam shromáždily davy věřících. Podle místních zdrojů bylo cílem útočníka zřejmě křídlo vyhrazené ženám s dětmi. Mezi oběťmi je také asi 30 dětí.

Súfismus je mystická, tolerantní forma islámu, která je v Pákistánu praktikována po staletí. Svatyně, jež se stala terčem útoku, patří k nejuctívanějším súfistickým mešitám v zemi. Je zasvěcená svatému muži ze 13. století, jehož ducha vyvolávají věřící v extatických každodenních rituálech se zpěvem a tancem.

Jedna ze súfistických svatyní se stala terčem útoku IS i loni v listopadu. Při výbuchu v okresu Chuzdar v provincii Balúčistán zemřelo nejméně 52 lidí a více než 100 osob bylo zraněno.

Dnešním útokem pokračuje série násilností z tohoto týdne. V pondělí při pumovém útoku ve východopákistánském Láhauru zahynulo 13 lidí. Přihlásila se k němu frakce pákistánského Talibanu Džamáate Ahrár. Tato skupina loni přiznala také odpovědnost i za pumový atentát, při němž na Velikonoce v Láhauru ve veřejném parku zahynulo přes 70 osob.

Pozornost celého světa vyvolalo i ničení súfistických památek v Mali v červnu 2012. Ozbrojenci z tamní islamistické skupiny Ansar Dine napojené na teroristickou síť Al-Káida tehdy zničili v Timbuktu čtrnáct ze šestnácti hrobek svatých mužů súfismu. Útok následoval jen několik dnů poté, co UNESCO zařadilo Timbuktu na seznam památek v ohrožení. Islamisté ve městě zničili i řadu mešit a spálili tisíce vzácných rukopisů.

V roce 2015 Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil kvůli ničení památek v Mali řízení proti malijskému radikálovi Ahmadovi Mahdímu Fakimu. Jde o první případ, kdy se ICC zabývá obviněním z ničení historických a náboženských cenností. UNESCO v roce 2015 několik hrobek svatých mužů súfismu zničených islamisty obnovilo. Několik súfistických svatyní bylo v roce 2012 zničeno také v Libyi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

10°C

Dnes je středa 22. listopadu 2017

Očekáváme v 7:00 7°C

Celá předpověď