Nejlepší lezec zdolal ledovou stěnu ve Víru za necelých 24 vteřin

foto Na 45 metrů vysoké umělé ledové stěně ve Víru na Žďársku se 11. února za velkého zájmu sportovců uskutečnilo 1. kolo Českého poháru v lezení na ledové stěně na rychlost Vírský cepín 2017. Jedná se již o osmou sezonu lezení na ledové stěně.

Vír (Žďársko) - Necelých 24 vteřin dnes potřeboval nejlepší lezec na zdolání ledové stěny ve Víru na Žďársku. Trať byla dlouhá přibližně 30 metrů. Vítězem závodu v ledovém lezení na rychlost - Vírský cepín se stal opět Milan Dvořáček. Akci ovládl už počtvrté za sebou, řekl ČTK hlavní organizátor Slávek Matuška. Na stěnu se vydalo 24 horolezců a horolezkyň.

Na 45 metrů vysoké umělé ledové stěně ve Víru na Žďársku se 11. února za velkého zájmu sportovců uskutečnilo 1. kolo Českého poháru v lezení na ledové stěně na rychlost Vírský cepín 2017. jedná se již o osmou sezonu lezení na ledové stěně.Počasí této zimy ledové stěně přeje. "Ledu je hodně, což bylo dobré v tom, že jsme si mohli vybírat kudy trasu závodu povedeme," řekl Matuška. Dodal však, že pro závodníky byla situace složitější. "Když před pár dny byla mírná obleva, tak led povolil a pak zase přimrzl. Ale tahle změna počasí způsobila, že se led dost odlamuje," uvedl. Vítězem závodu žen se dnes ve Víru stala Karolína Matušková. Manželka hlavního organizátora obhájila loňské prvenství.

Stěna ve Víru je nejvyšším ledopádem v republice a vůbec nejvyšším uměle vytvořeným ledovým útvarem v Evropě. Výška skály je 45 metrů, délka lezeckých cest se pohybuje mezi 15 až 25 metry. Lezení v horních partií stěny je umožněno pouze zkušeným lezcům. Díky umělému osvětlení je možné i večerní a noční lezení.Na 45 metrů vysoké umělé ledové stěně ve Víru na Žďársku se 11. února za velkého zájmu sportovců uskutečnilo 1. kolo Českého poháru v lezení na ledové stěně na rychlost Vírský cepín 2017. Jedná se již o osmou sezonu lezení na ledové stěně.

"Projekt vírské ledové stěny jsme zahajovali s bratrem v roce 2006 v malém autokempu nedaleko obce Vír. V roce 2008 jsme se skupinou dalších nadšenců otevřeli novou lokalitu přímo v obci, v blízkosti vodního díla Vír I. Od roku 2012 je provozovatelem stěny občanské sdružení Ledová stěna Vír o.s.," uvedl Matuška, který se za skalami vydává do Španělska, Francie, Řecka i do Alp. Na vrchol stěny na pravém břehu Svratky vede deset cest.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

9°C

Dnes je úterý 21. listopadu 2017

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď