Nejlepší český sjezdař Bank ukončil kariéru

foto Lyžař Ondřej Bank 22. února na tiskové konferenci v Praze oznámil konec kariéry.

Praha - Nejlepší sjezdař české historie Ondřej Bank ukončil v pětatřiceti letech kariéru. Jedním z důvodů jsou přetrvávající zdravotní problémy po těžkém pádu na loňském mistrovství světa v Beaver Creeku. Pátý muž z obřího slalomu na olympijských hrách v Soči, který dvakrát vystoupil na stupně vítězů ve Světovém poháru, se chce věnovat rodině a své firmě na výrobu oblečení a lyžařských helem a brýlí.

Na doporučení lékařů by měl Bank nyní ještě minimálně měsíc odpočívat. V aktuální sezoně by se tak zcela jistě nevrátil, k tomu doma čeká druhý přírůstek do rodiny s přítelkyní Terezou. Už loni měl navíc celkem jasno, že tato sezona bude jeho poslední. "Pořád ve mně hlodají pochybnosti. V pátek jsem byl rozhodnutý, ale když vidím, že Jágr dal dva góly, tak jsem si říkal, že v 35 letech budu vypadat trapně. Ale je to definitivní, práce je bohužel nedodělaná," prohlásil na dnešní tiskové konferenci Bank. 

Jeho největším úspěchem je páté místo v obřím slalomu na olympijských hrách v Soči, kde byl navíc sedmý v superkombinaci a devátý v super-G. Z olympijských her má ještě šesté místo v kombinaci v Turíně 2006 a sedmou pozici ze superkombinace z Vancouveru 2010.

Ve Světovém poháru odjel 182 závodů a vybojoval dva medailové výsledky - v Beaver Creeku v roce 2007 v superkombinaci a loni v Kitzbühelu v kombinaci skončil třetí. Na světovém šampionátu byl nejlépe pátý v Ga-Pa 2011 v superkombinaci a šestý ve Svatém Antonu už v roce 2001. V konečném hodnocení SP byl nejvýše v roce 2011, kdy byl celkově na 26. místě a sedmý v kombinaci.

Zdravotní patálie provázejí Banka celý život. Už v roce spadl z postele na hlavu, měl krvácení do mozku a byl půl roku v nemocnici. V patnácti letech se poprvé vážně zranil, když si zlomil levou holenní kost, lýtkovou dokonce na dvou místech. K tomu si zlomil ruku. Následovala další zranění, potrhané vazy v kolenou. V Kitzbühelu 2008 si přivodil otevřenou zlomeninu lýtkové a holenní kosti a přišel skoro o dvě sezony.

Pak si dvakrát zlomil prst na ruce a na začátku léta 2011 jej postihla neznámá nemoc, kvůli níž se léčil několik měsíců a zhubl 15 kilogramů. "Slyšel jsem asi tisíckrát, že kdyby tyhle všechny problémy nebyly, tak bych mohl jezdit s absolutní světovou špičkou. Jsou to ale jen 'kdyby'," komentoval to Bank.

Video: Dilema o konci Bankovy lyžařské kariéry rozhodlo zdraví
22.02.2016, 19:48, autor: ČTK, zdroj: ČTK

Poslední a klíčový zdravotní problém přišel při kombinačním sjezdu loni na mistrovství světa, kde útočil na medaili, ale po pádu si zranil kotník. Letos upadl ještě ve Wengenu a od té doby ho bolí koleno. Tato poslední dvě zranění už českého lyžaře zlomila.

Dilema o konci Bankovy lyžařské kariéry rozhodlo zdraví

Když dnes lyžař Ondřej Bank oznamoval konec kariéry, bojoval s emocemi. Na tiskové konferenci nejprve s mikrofonem v ruce mluvil dlouze o posledních týdnech, o svém zdraví. Až po chvíli naplno prohlásil: "Končím". Rozhodl se s vědomím, že mohl dosáhnout na lepší výsledky, že odchází od rozdělané práce. Rozmluva s profesorem Pavlem Kolářem o jeho bolavém kolenu, očekávaný druhý přírůstek do rodiny na konci června, to byly hlavní argumenty, kterým podlehl.

V pětatřiceti letech skončila éra muže, který po celou kariéru bojoval o velkou medaili, ale většinou se svým zdravím.

Když mu Kolář nedávno v přátelském hovoru popsal stav jeho kolena, Bankovi začínalo být jasné, že tentokrát nad zdravím nevyhraje. "Chci normálně fungovat v dalším životě, chci mít možnost i nadále sportovat," vysvětlil. Už loni ale prohlásil, že aktuální sezona je poslední. "Bohužel končím dřív, než jsem čekal. Mám pocit, že odcházím od nedodělané práce, výsledky v mé kariéře mohly být lepší. Ale tak to prostě je," řekl.

Z jeho hlasu byla cítit nervozita. V posledních týdnech řešil dilema. Když už se rozhodl, že končí, někdo ho vždy nahlodal. "Když vidím, jak Jágr ve čtyřiačtyřiceti letech válí, připadám si ve svém věku trapně," pousmál se Bank. O svém rozpoložení se bavil i s družkou Terezou. "A ona řekla, že jestli chci, ať jezdím dál. Zase mě to nahlodalo," přiznal. "Já ho přemlouval ještě dneska ráno," přisadil si trenér a bratr Tomáš Bank.

Rozhodnutí je ale, zdá se, nezvratné. "Zadní vrátka si nechávám, ale to je jen kvůli mé povaze, neumím se pořádně rozhodnout," uznal Bank. "Jarda Jágr taky končil v reprezentaci už čtyřikrát," připomněl šéf lyžařského svazu Lukáš Sobotka. "Ale zdraví mám jen jedno a já ho pokoušel hodně. Chrupavka v koleně může zlobit a způsobit daleko větší problémy," řekl. "To koleno mu působilo potíže celou kariéru," doplnil Tomáš Bank, který nyní jedná o spolupráci s obojživelníci na sněhu Ester Ledeckou.

Historicky nejlepší český lyžař nezapomněl děkovat na všechny strany, působil při tom nostalgicky. "Vypadám smutně kvůli tomu, že to tady musím říct. Že končí něco, co trvalo dlouhou dobu a bylo součástí mého života. To není jednoduché," omlouval emoce. Nelitoval ani současné sezony, na kterou se poctivě připravoval, ale následky loňského těžkého pádu na MS ho nepustily k elitním výsledkům. "Bylo super se objevit na těch svazích, to byl zážitek. Ale teď se těším na život po lyžování."

Ten bude podle všeho také pestrý. Rodina nyní bude na prvním místě. Sám ale tuší, že si musí najít nový cíl, výzvu, nahradit adrenalin. "Ale zatím mi nechybí, daleko nebezpečnější je cestovat do Prahy autem na tiskovku pozdě. Navíc zabít se můžu na kole, na kterým to neumím," pousmál se Bank. Věnovat se bude i své firmě, v hlavě má plno dalších nápadů. "Jak jsem tu kariéru končil mnohokrát, tak jsem si vymýšlel, co budu dělat. Takže toho mám v hlavě mraky," podotkl.

U lyžování ale pravděpodobně nezůstane. Alespoň prozatím. "Lyžování jsem za posledních dvacet let měl dost, trenér bych asi nechtěl být," zamyslel se. Ale například v Kitzbühelu byl na prohlídce tratě sjezdu se slovenským lyžařem Andreasem Žampou. "Chtěl nějaké rady, to mě docela bavilo. Takže když bych našel někoho, kdo by měl zájem a já viděl, že to má smysl, tak mu rád pomůžu," nevyloučil ani tuto možnost.

Bilancoval ale nerad. "Nemám to moc rád," utrousil. Ale jeden moment mu vyvstane na mysli okamžitě. Když byl po prvním kole olympijského obřího slalomu v Soči na druhém místě a útočil na medaili. Hned volal přítelkyni a radoval se s ní. Vždyť ještě dva roky před tím ležel skoro na smrtelné posteli s neznámým virem. "Tehdy to byly úžasné pocity," vzpomínal na závod, ve kterém nakonec skončil pátý.

"Zážitků v mé kariéře bylo moc. Pozitivních i negativních. Líbilo se mi, jak to nebylo nalajnované, bylo to hodně nahoru dolů, to mě na tom bavilo," shrnul. Co mu nyní bude nejvíc chybět? "Asi to soutěžení. Výzva něco překonat," podotkl.

Prý až ve třiceti letech zjistil, že se může rovnat s těmi nejlepšími lyžaři světa a začal si víc věřit. Svému synovi ale prý zkušenosti předávat nebude. "Jo, už stál na lyžích asi čtyřikrát, ale závodit na nich nebude," rozesmál se. "Navíc stejně už nebude nikdy sníh," žertoval.

 

Vizitka sjezdaře Ondřeje Banka:

Datum a místo narození:27. října 1980, Zábřeh na Moravě

Výška a váha: 176 cm, 86 kg

Klub/trenér: Dukla Liberec/Tomáš Bank (bratr)

Největší úspěchy: OH 2014 (Soči) - 5. místo (obří slalom), 7. (superkombinace) a 9. (super-G); MS 2011 (Ga-Pa) - 5. (superkombinace); MS 2001 (Sv. Anton) a OH 2006 (Turín) - 6. (kombinace); OH 2010 (Vancouver) - 7. (superkombinace); MS 2015 (Beaver Creek) - 7. (sjezd); 2x 3. místo v závodě SP (superkombinace Beaver Creek 2007 a kombinace Kitzbühel 2015)

Ocenění: vítěz ankety Král bílé stopy 2011

Rodina: svobodný, partnerka Tereza, syn Albert

Ostatní: všestranný závodník a vyhlášený flegmatik, účastník čtyř olympiád a sedmi mistrovství světa; s lyžováním začínal pod vedením svého otce, do seniorské reprezentace se dostal v roce 1998; ve Světovém poháru debutoval o tři roky později, poprvé na sebe výrazněji upozornil šestým místem v kombinaci na mistrovství světa 2001 ve Sv. Antonu; jeho kariéru poznamenala častá zranění, například v lednu 2008 utrpěl při sjezdu v Kitzbühelu komplikovanou otevřenou zlomeninu holenní a lýtkové kosti a na svah se vrátil až po téměř dvou letech; na jaře 2011 si zase nejspíš z Thajska přivezl záhadnou nemoc, dlouho ležel v nemocnici, zhubl o 15 kilogramů a lékaři nevěděli, co s ním; na OH 2014 v Soči dvakrát útočil na medaili, nakonec dojel třikrát v elitní desítce (nejlépe byl pátý v obřím slalomu); loni díky třetí příčce v superkombinaci po osmi letech stanul v závodě SP na stupních vítězů; na únorovém MS v Beaver Creeku po senzačním sedmém místě ve sjezdu speciál těsně před koncem sjezdu do kombinace, v níž útočil na medaili, upadl a do cíle dojel v bezvědomí; z hrozivého pádu si odnesl otřes mozku, tržné rány v obličeji, výron kotníku a nalomenou zánártní kůstku; v aktuální sezoně i kvůli následkům zranění nedokázal ani jednou bodovat, přestože jako poradce angažoval bývalého skvělého italského sjezdaře Kristiana Ghedinu; vlastní značku Vagus na výrobu lyžařského vybavení, podílí se i na designu; jako své záliby uvádí milovník hor golf, tenis, skydiving a spánek.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je pondělí 20. února 2017

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď