Nehoda tří nákladních aut uzavřela dálnici D5 u Sv. Kateřiny

foto Ilustrační foto - Královéhradecký kraj zasáhlo v noci na 4. ledna sněžení a silný vítr tvořil na silnicích sněhové jazyky a závěje. Na hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Jičínem se u Všestar (na snímku) vytvořila ledovka a auta na cestě uvízla v obou směrech.

Praha - Silnice nižších tříd jsou dnes sjízdné s opatrností. idiči na Šumpersku dnes musí být opatrní kvůli mlze. Na dálnici D5 u Svaté Kateřiny na Klatovsku se stala dnes ráno dopravní nehoda tří nákladních automobilů se zraněním.

Jihočeský kraj

V Jihočeském kraji jsou dnes silnice většinou holé, suché a vymrzlé. Na některých úsecích silnic druhé a třetí třídy leží zledovatělá vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Zejména do lesních úseků Prachaticka a jihočeské části Šumavy by řidiči podle silničářů neměli vyjíždět bez zimní výbavy. Všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. V Českém Krumlově havarovalo osobní auto. Nehoda skončila bez zranění.

Na území Jihočeského kraje je většinou jasno nebo polojasno, vane slabý vítr, teploty se pohybují od osmi do 16 stupňů pod nulou. Během dne bude podle předpovědi skoro jasno, v nižších polohách místy mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty budou minus šest až minus tři stupně Celsia, v 1000 metrech na horách bude kolem nuly.

Jihomoravský kraj

Silnice nižších tříd v Jihomoravském kraji jsou dnes ráno sjízdné se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z webových stránek Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. Komunikace druhé a třetí třídy jsou udržované inertním materiálem, protože jsou pokryty ujetou vrstvou sněhu. Dálnice a silnice první třídy jsou sjízdné bez omezení.

Teploty se na jižní Moravě pohybují od minus 14 do minus šesti stupňů Celsia. Na většině území je jasno a skoro jasno. Fouká slabý a proměnlivý vítr, viditelnost je bez omezení.

Královéhradecký a Pardubický kraj

Na silnicích nižších tříd na východě Čech zůstává dnes ve vyšších polohách zledovatělý a uježděný sníh. Místy se mohou tvořit sněhové jazyky. Vyplývá to z údajů cestářů.

S opatrností jsou sjízdné silnice v regionu Lanškrouna, Poličky, Litomyšle, Svitav, Moravské Třebové, Žamberku a Rychnova na Kněžnou.

Ujetá vrstva sněhu je na úseku silnic první třídy mezi Jablonným nad Orlicí a Suchým vrchem a v okolí Jičína. Sněhové jazyky se mohou vyskytovat na hlavním tahu u Červené Vody.

Teploty dnes ráno klesly na minus 16 až minus tři stupně Celsia. Fouká většinou mírný vítr a je polojasno.

Liberecký, Ústecký kraj

V Ústeckém kraji stále platí smogová situace, kterou meteorologové vyhlásili kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu ve čtvrtek v noci. Ovzduší se zhoršuje, nejhůř se ráno dýchalo obyvatelům Děčína, kde koncentrace prachu překročila v 07:00 hranici 195 mikrogramů na metr krychlový. Silně znečištěné ovzduší je podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ale také v Ústí nad Labem, Teplicích nebo Krupce.

Smogovou situaci vyhlašují meteorologové v případě, že dvanáctihodinový průměr koncentrace polétavých částic PM10 v ovzduší překročí hranici 100 mikrogramů na metr krychlový a pro dalších 24 hodin se nepředpokládá pokles pod tento práh. Dnes v 07:00 se i průměrné koncentrace prachu za 24 hodin pohybovaly na většině meteorologických stanic v Ústeckém kraji nad touto hranicí. Nejhůř je na tom Krupka, kde průměr překročil 196 mikrogramů na metr.

Při smogové situaci doporučuje ČHMÚ, aby lidé více využívali městskou hromadnou dopravu a nevyjížděli auty, pokud to není nutné. Lidé by se také měli podle meteorologů za smogové situace vyvarovat při pobytu venku větší fyzické zátěže, což platí hlavně pro nemocné, starší lidi nebo děti.

Smogovou situaci už meteorologové vyhlásili ve většině krajů včetně hlavního města. V sousedním Libereckém kraji se ale zatím dýchá poměrně dobře. Nejhorší je situace v České Lípě, kde už 24hodinová koncentrace polétavého prachu překročila hranici 100 mikrogramů na metr krychlový. Třeba v Liberci je ale navzdory nízké oblačnosti vzduch poměrně čistý - denní průměr je zatím jen kolem 60 mikrogramů.

Na severu Čech dnes ráno mrzne, teploty se pohybují od minus osmi do minus dvou stupňů Celsia. Obloha je většinou oblačná nebo zatažená nízkou inverzní oblačností, na horách ale svítí slunce. Hlavní tahy jsou většinou holé a vymrzlé, na silnicích nižších tříd, hlavně v horských oblastech je na vozovkách zledovatělá vrstva ujetého sněhu, v nichž se tvoří vyjeté koleje. Řidiči by tam měli být opatrní. Vysoké sněhové mantinely navíc silnice zužují a také zhoršují výhled.

Olomoucký kraj

Řidiči na Šumpersku dnes musí být opatrní kvůli mlze. Na silnicích nižších tříd tam místy leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem, cesty jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Uježděná vrstva sněhu s posypem je také na silnicích nižších tříd na Jesenicku a místy na Prostějovsku. Ostatní silnice v Olomouckém kraji jsou většinou holé, suché a vymrzlé. Na dálnici u Olomouce směrem na Ostravu varují silničáři před sněžením, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Na jihu kraje je dnes ráno polojasno, někde skoro jasno, na severu zataženo. Teploty se pohybují od minus 12 do minus dvou stupňů Celsia. Vane slabý vítr, nebo je bezvětří. Podle meteorologů by dnes v kraji mělo být polojasno až jasno, na severu kraje a místy přechodně i jinde oblačno až zataženo. Ojediněle

Plzeňský kraj

Na dálnici D5 u Svaté Kateřiny na Klatovsku se stala dnes ráno dopravní nehoda tří nákladních automobilů. Při nehodě se zranili dva lidé. Na místě zasahují všechny složky záchranného systému a byl povolán i vrtulník záchranné služby. Dálnice ve směru na Prahu byla po dobu zásahu uzavřena, nyní je už provoz obnoven, informovala ČTK krajská policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Nehoda se stala na 142,7 kilometru dálnice okolo 06:30. Podle Brožové byly dechové zkoušky řidičů aut negativní.

Kraj Vysočina

Řidičům dnes může na Vysočině komplikovat jízdu po silnicích druhé a třetí třídy zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Hlavní tahy jsou ale většinou holé, suché a vymrzlé. Všechny silnice v kraji jsou podle silničářů se zvýšenou opatrností sjízdné.

Na Vysočině je jasno až polojasno, vane slabý proměnlivý vítr. Teploty se pohybují od pěti do 15 stupňů pod nulou. Ojediněle se mohou objevit mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost s možností slabého sněžení. Nejvyšší odpolední teploty by podle meteorologů mohly vystoupit na minus dva až plus dva stupně.

Zlínský kraj

Ve vyšších polohách Vsetínska leží dnes na silnicích místy uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Cesty jsou tam sjízdné se zvýšenou opatrností. Na mostě v Otrokovicích u Zlína, který navádí řidiče na dálnici, varují silničáři před náledím. Ostatní silnice v kraji jsou většinou holé, suché a vymrzlé, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

V kraji je dnes ráno polojasno až jasno, beze srážek, místy vane slabý vítr. Teploty se pohybují od minus 12 do minus čtyř stupňů Celsia. Podle předpovědi meteorologů by dnes mělo být jasno nebo skoro jasno, teploty by odpoledne měly vystoupat k minus dvěma až dvěma stupňům Celsia.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je sobota 16. prosince 2017

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď