Názory lidí na obranu země zůstaly rozporuplné, uvedlo CVVM

foto Čeští vojáci, armáda - ilustrační foto.

Praha - Názory české veřejnosti na obranu země jsou stejně jako před rokem rozporuplné. Drtivá většina lidí - 88 procent - souhlasí s názorem, že suverenitu České republiky je třeba za každou cenu bránit. Současně si ale zhruba tři pětiny Čechů myslí, že je zbytečné uvažovat o obraně, protože o tak malé zemi rozhodují velmoci. Ukázal to lednový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Podle názoru 66 procent dotázaných by se Česko případnému napadení neubránilo. Většina občanů ovšem zároveň nesouhlasí s názorem, že výdaje na obranu jen zbytečně zatěžují státní rozpočet. Souhlas s tímto výrokem vyjádřilo 41 procent respondentů, nesouhlas 52 procent.

Ohledně hodnocení úrovně české armády je společnost rozdělena na dva zhruba stejně početné tábory. Za srovnatelnou s armádami západních zemí ji pokládá 46 procent dotázaných, naopak 43 procent si myslí, že je méně vyspělá.

Z časového srovnání vyplývá, že názory Čechů na otázku obrany vlasti a úrovně české armády se výrazně nemění. Naopak postoj k výdajům na obranu země se v posledních letech významně proměnil. "Podpora investování do armády ze strany státu je výraznější především v posledních třech letech," uvedl CVVM.

Průzkum se konal od 9. do 22. ledna a zúčastnilo se ho 1039 respondentů starších 15 let.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je pondělí 11. prosince 2017

Očekáváme v 17:00 5°C

Celá předpověď