Na Uherskohradišťsku bylo odlito žezlo FSV UK

foto Ve slévárně Alucast v Tupesích na Uherskohradišťsku odlévali 7. října nové žezlo Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, která dosud neměla vlastní insignie.

Kunovice (Uherskohradišťsko) - Žezlo Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, které zhotovil sochař Otmar Oliva, dnes odlili pracovníci dvou sléváren na Uherskohradišťsku. Žezlo začne fakulta používat příští rok, řekl dnes ČTK její proděkan Filip Láb. Výroba bude stát včetně materiálu zhruba 600.000 korun, sochař Oliva svou práci udělal zdarma. Fakulta dosud neměla vlastní insignie a její studenti skládali akademický slib na žezlo filozofické fakulty.

Odlity byly dnes tři varianty žezla, ze kterých bude vybrána jeho konečná podoba, která nejlépe odpovídá zadání. "Ještě pak bude nějakou chvíli trvat, než se jednotlivé díly očistí, vyleští a pokoví. Žezlo nám bude předáno na konci kalendářního roku a příští rok se už bude používat na promocích," uvedl Láb.

Sochař Oliva si dnes pochvaloval spolupráci s FSV UK, která mu poskytla kvalitní podklady a zároveň ponechala tvůrčí svobodu. "Byl jsem na tuto výzvu připravený už několik let. Čekal jsem pouze na zadání, které přišlo minulý rok," řekl ČTK Oliva, podle kterého si konečná úprava žezla ještě vyžádá spoustu pečlivé práce.

Motivem nového žezla, které představuje zeměkouli na konečcích prstů, je heslo "Společnost jako na dlani". Každý prst ruky symbolizuje jeden z pěti oborů na fakultě, kterými jsou ekonomie, komunikační studia, politologie, sociologie a teritoriální studia. Celá ruka má pak připomínat společný pohled na lidskou společnost "jako na dlani".

Výrobu žezla se podařilo zajistit díky sbírce, kterou na jaře uspořádali akademici. Od 580 dárců bylo vybráno 692.071 korun. Sbírku s mottem "Přísahejme na vlastní!" inicioval moderátor Václav Moravec, který na fakultě přednáší, spolu s děkanem Jakubem Končelíkem a emeritními děkany Lubomírem Mlčochem a Janem Ámosem Víškem.

Peníze ze sbírky posloužily na výrobu ochranného pouzdra, tisk publikace a především na materiál pro žezlo. Tím je bronz, zlato, stříbro, platina a též různé polodrahokamy. Zeměkouli na vrcholu žezla představuje drahý kámen Lapis lazuli. Sochař Oliva věnuje práci fakultě zdarma.

Fakulta sociálních věd, která vznikla jako druhá nejmladší fakulta Univerzity Karlovy v roce 1990, o své žezlo usilovala řadu let. "Projekt tvorby insignií byl dlouholetým přáním všech dosavadních děkanů naší fakulty od dob jejího zakladatele profesora Petruska," uvedl Láb. Své žezlo mezi tím získala už i nejmladší fakulta humanitních studií, která byla založena v roce 2000.

Soutěž o ideový záměr žezla FSV UK vyhlásil na podzim 2014 současný děkan fakulty Končelík. Autorem vítězného ideového návrhu se stal profesor Martin Potůček. Sochař Oliva už zhotovoval insignie například brněnské JAMU. Jeho díla jsou známá v Česku i v zahraničí. Zdobí mimo jiné kapli Jana Pavla II. ve Vatikánu, chrám Panny Marie Matky církve v Mariboru či chrám Panny Marie Vítězné v Praze.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 19:00 26°C

Celá předpověď