Na trhu je nedostatek brigádníků, jejich plat je rekordní

foto Firma, společnost, sklad zboží, regály - ilustrační foto.

Praha - Předvánoční nákupní horečka se dostává do finální fáze a e-shopy, obchodní řetězce a další obchody čím dál hůře shánějí brigádníky. Ti si letos kvůli situaci na pracovním trhu přijdou na rekordní odměny, vyplývá z ankety ČTK mezi personálními agenturami. V Praze brigádníci inkasují až 160 korun za hodinu.

"Nejvíce brigádníky hledají e-shopy, tiskárny, poptávka je také v potravinářství. Se začátkem prosince zaměstnávají brigádníky ve velkém i obchodní řetězce. Kvůli nízké nezaměstnanosti je však zájemců citelný nedostatek, firmy proto často navyšují brigádnické mzdy. V Praze nabízíme brigádnické pozice za dost vyšší mzdu než ve stejnou dobu loňského roku," řekl dnes ČTK ředitel personálně-poradenské firmy McROY Czech Tomáš Surka.

Obchody, zasílatelské služby, e-shopy nebo i pošta výrazně navyšují počty zaměstnanců, některé až na dvojnásobek, doplnil ředitel marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát. "Celkově očekáváme, že díky Vánocům vznikne až 20.000 dočasných pracovních příležitostí. Vidíme velký nárůst poptávek firem, které se nás obrací s žádostí o pomoc s nábory, přičemž počet volných míst je asi o polovinu vyšší než minulý rok," dodal.

Klasických brigád, jaké jsou známé z minulosti, podle něj tolik nepřibývá. Roste ale nabídka brigád na pracovní místa, která byla dříve doménou plných úvazků na dobu neurčitou. Zároveň rostou i odměny brigádníků. V některých případech dotlačil nedostatek uchazečů firmy ke zvýšení mezd brigádníků i o 15 procent. V průměru je to asi o pět procent. Vyšší nárůsty mezd jsou v oborech, kde se hledají velké počty lidí do náročných provozů nebo logistických center s horší dostupností, podotkl.

V Praze si podle Surky brigádníci přijdou i na 160 korun za hodinu, v Brně, Liberci či dalších městech jsou hodinové sazby také vyšší než v předchozích letech. Pohybují se okolo 110 až 120 korun.

Šéf divize dočasného zaměstnávání společnosti Hays CR Lukáš Beňo uvedl, že v administrativních pozicích se odměna pohybuje kolem 130 Kč za hodinu, když v minulém roce to bylo 110 Kč/h. Výpomoc s prodejem v obchodech pak stojí od 110 korun za hodinu a výše. Za tuto nejnižší cenu však mají firmy problémy své pozice obsadit. Nejlépe jsou na tom brigádníci v IT, kteří vypomáhají například s testováním, tam odměna obvykle činí od 160 do 200 Kč/hodinu. V minulém roce přitom nepřesáhla 180 Kč za hodinu.

Někteří brigádníci využívají podzimní brigádu jako doplněk ke svému zaměstnání na několik týdnů. Řada lidí se živí právě brigádami, často se hlásí také studenti. Největší počty brigádníků elektronické i kamenné obchody potřebují v posledních týdnech před Vánocemi. Sezona podzimních brigád však s Vánocemi nekončí. Mnoho lidí obdarovává své okolí dárkovými poukazy, takže se dá očekávat velký nápor v obchodech také v prvních lednových týdnech. Firmy tak musí řešit reklamace a výměny zboží, a proto se sezona brigád často protáhne až do února, uzavřel Surka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je sobota 18. listopadu 2017

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď